Tag: битолскиот

Одземен пасошот на битолскиот градоначалник, но притвор нема

Кривичниот суд  му го одзеде пасошот на битолскиот градоначалник. Иако специјалното обвинителтсво бараше притвор за  Владимир Талевски, кој е првоосомничен во Транспортер, судот  по распитот изрече поблага мерка, пренесува „24 вести“. Кривичниот суд му го одзеде пасошот на битолскиот градоначалник. Иако специјалното обвинителтсво бараше притвор за Владимир Талевски, кој е првоосомничен во Транспортер, судот по распитот изрече поблага мерка, пренесува „24 вести“. „Во врска со предметот „Транспортер“ судија на претходна постапка по разгледување на предлогот донесе решение со кое истиот е одбиен,...

Continue reading

Вечерва на Охридско лето Битолскиот народен театар

Најкомплексната трагедија на Вилијам Шекспир, „Антоние и Клеопатра“ Најкомплексната трагедија на Вилијам Шекспир, „Антоние и Клеопатра“, вечерва, премиерно, на фестивалот Охридско лето ја носи Битолскиот народен театар. Во превод на Драги Михајловски оваа театарска претстава првпат ќе се изведува на македонски јазик а е во режија на нашиот пријател и гостин од Америка, од Санта Барбара, Калифорнија, Џон Блондел, вели директорот на театарот Благој Мицески. Битолскиот театар традиционално учествува на фестивалот, но годинава на 55-то издание прв пат настапуваат на сцената Долни сарај, од која...

Continue reading

logo

Комедијата „Жена ми се вика Борис“ во сабота пред охриѓани

Со оваа урнебесна комедија пред охридската публика ќе се претстават актерите од битолскиот театар „Солзи и смеа“. Со оваа урнебесна комедија пред охридската публика ќе се претстават актерите од битолскиот театар „Солзи и смеа“. Претставата ќе се одржи во сабота 18-ти април април 2015-та година со почеток во 20:00 часот во големата сала.  Цена на влезниците е 120 денари а картите ќе бидат во продажба истиот ден. {loadposition content9}

Continue reading

bratstvo

ОУ „Братство и Единство“ го одбележа денот на албанската азбуката

Со пригодна културно уметничка програма основците од „Брартство и единство“ ја одбележаа 106 годишнината од Битолскиот Конгрес. Тогаш се официјализира единствената азбука за албанскиот јазик. ОУ „Братство и Единство“ денес ја прослави 106 годишнината од Битолскито Конгрес на кој било унифицирано писмото на албанците. Директорот на училиштето Муамер Доко истакна дека денешниот ден е мошне значаен празник и секоја година му придаваат важност. „Денес во нашето училиште се одбележува 106 години од одржувањето на Битолскиот конгрес, односно конгресот на азбуката каде што е донесено на ниво на сите...

Continue reading

ilinden

Македонија утре ги слави двата Илиндена

Македонија утре ги слави двата Илиндена, 111 години од Илинденското востание и првата република на Балканот и 70 години од првото заседание на АСНОМ. По тој повод денес општина Охрид во една пригодна свеченост ги одбележа двата празници. Илинден е празник кој ги обединува сите македонци каде и да се. Денес, еден ден претходно се собравме да го одбележиме најголемиот празник на Македонија и македонскиот народ. Со тоа даваме почит и се потсетуваме на нашите предци кои несебично своите животи ги втемелија во слободата на нашата нација, рече заменик градоначалникот на општина Охрид Ангел Јанев,...

Continue reading

pozar

Пожар во битолскиот Монмартр

Утрово во 06 часот се појави пожар на приземјето на битолскиот Mонмартр во старата битолска чаршија,пренесуваат битолските медиуми. Утрово во 06 часот се појави пожар на приземјето на битолскиот Mонмартр во старата битолска чаршија, пренесуваат битолските медиуми. Пеплосан е првиот кат каде што се наоѓаа и уметнички дела. Пожарот се прошири и на првиот спрат, но не е предизвикана голема материјална штета. противпожарната битолска едница утрово интервенираше и спречија пожарот да ги уништи останатите 2 ката од објектот. {loadposition content9}

Continue reading

Ohridsko leto

Со претставата „Медеја“ завршува годинешното Охридско лето

Претставата е во режија на Нада Кокотовиќ од Хрватска, која вели дека е особена чест што една реномираната манифестација како што е „Охридско лето“ ќе биде затворена со проектот што таа го работи со Битолскиот народен театар. Со претставата „Медеја“ која вечерва на сцената на Античкиот театар премиерно ќе ја изведе Битолскиот народен театар, завршува 51. издание на фестивалот „Охридско лето“. Претставата е во режија на Нада Кокотовиќ од Хрватска, која вели дека е особена чест што една реномираната манифестација како што е „Охридско лето“ ќе биде затворена со проектот што таа го работи со Битолскиот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top