Tag: билет

Прекрасен концерт одржа Фолклорниот Ансамбл „Отекс фолк“. Играорците одбележаа 3 и пол децении постоење, а за настапот се бараше билет повеќе. Маестрално беа одиграни ора од охридско, но и од останатите краишта на земјава.

Прекрасен концерт одржа  Фолклорниот Ансамбл „Отекс фолк“. Играорците одбележаа  3 и пол децении постоење, а за настапот  се бараше билет повеќе. Маестрално беа одиграни  ора од охридско, но и од останатите краишта на земјава.  Јубилејот 35 години постоење на Фолклорниот Ансамбл „Отекс фолк“ беше одбележан со прекрасен целовечерен концерт на 4 генерации играорци и 2 музички постави. Сегашните и поранешните членови на ансамблот го прикажаа нашето фолклорно богатство пред преполната сала во Центарот за култура „Григор Прличев“. Љубителите на народниот фолклор ја исполнаа салата до последното место....

Continue reading

ЕУ на секој 18-годишник ќе му подари билет за едномесечно патување низ Европа

Околу 300.000 млади користат InterRail билет за патување низ Европа Европската унија изјави дека ја разгледува идејата за тоа секој 18-годишник во Европа да добие InterRail билет за да може бесплатно да патува по континентот и подобро да го запознае. “Комисијата цврсто ја поддржува идејата и тоа прашање треба да се разгледа”, рекла комесарот за сообраќај Виолета Булц, додавајќи дека таа идеја ќе биде поттик на младите да користат превозни средства со ниска емисија на штетни гасови. InterRail билетот чини помеѓу 20 и 400 евра во зависност колку трае патувањето и кои земји се покриени. Булц вели...

Continue reading

Бесплатен билет до дестинација која ќе ја посакате

Споделете ја фотографијата и добивате можност за бесплатна дестинација British Air одлучи да подари 400 авионски билети за дестинации ширум светот. Сé што треба да направите е да појдете на нивната Facebook страница, да ја лајкнете и споделите фотографијата на авионскиот билет и да напишете коментар “thanks you”. Среќните добитници ќе бидат извлечени и известени со пораки на 10-ти септември, а со четирите авионски билети секој добива и платено сместување спрема потребите во вредност од 5.000 долари.

Continue reading

Прв Хрватски “low cost” од 30 јуни

Повеќегодишни припреми за првата приватна авиокомпанија По повеќегодишни припреми од 30 јуни со работа би требало да почне со работа првата хрватска привтна авио-компанија “Dalmatian”, пренесува порталот SEEbiz. Како што е најавено на интернет страницата на low cost превозникот, Dalmatian од 30 јуни ќе го поврзува Загреб со 12 градови: Дизелдорф, Женева, Хамбург, Ларнака, Милано, Прага, Рим, Софија, Штутгарт, Варшава и Цирих. Во најава е уште и линијата за Виена но за оваа дестинација сеуште не може да се купи билет. Билетитите за некои од наведените дестинации можат да се купат од 29,99 евра...

Continue reading

“Авио-билет до САД за десет евра”

Летови од Европа до Њујорк и Бостон Нискобуџетната авио-компанија РајанЕр (Rayanair), најави дека компанијата ќе воведе летови кон САД, за кои цената на билетот ќе биде десет евра. Оваа изјава ја дал лично извршниот директор на РајанЕр, Мајкл О’ Лири. РајанЕр за почеток ќе лета од Европа до Њујорк и Бостон, најавил О’ Лири на годинешната конференција на ирските хотелиери одржана на 25-ти февруари, пренесува Дејли телеграф. Најефтиниот билет до САД ќе чини десет евра, додека билетот кон Европа ќе биде уште поефтин – ќе чини 7,3 евра. Сеуште не е познато од кои градови во Европа, РајанЕр планира...

Continue reading

evrosong

Која песна ќе се пее во Диселдорф?

Дваесет песни и исто толку изведувачи ќе се натпреваруваат за билет до Диселдорф.  На конкурсот што го организираше МРТВ, пристигнале 88 композиции, но по селекцијата биле одбрани 20, чиишто изведувачи се држат во тајност под шифра. Дваесет песни и исто толку изведувачи ќе се натпреваруваат за билет до Диселдорф.  На конкурсот што го организираше МРТВ, пристигнале 88 композиции, но по селекцијата биле одбрани 20, чиишто изведувачи се држат во тајност под шифра. Во наредните неколку денови ќе следат средби со авторските тимови и избор на пејачите кои ќе ги изведуваат композициите. Македонија...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top