Tag: билаловиќ 

pretstava

Претставата „Детектор за лаги“ повторно пред охриѓани

„Детектор за лаги“ дело е работено по текст на Василиј Сигарев, додека режијата е на Ненад Витанов. Во претставата играат Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски. „Детектор за лаги“ дело е работено по текст на Василиј Сигарев, додека режијата е на Ненад Витанов. Во претставата играат Јасмина Билаловиќ, Никола Тодороски и Стрезо Стаматовски. За костимите на актерите се погрижи Александра Крнинова Груев, а сценографијата ја подготви Филип Коруновски.Станува збор за едноставна приказна за двајца сопружници кои имаат нарушени односи, а кои проблемите се обидуваат да ги решат со...

Continue reading

ohridski teatar

„Детектор за лаги“ е новата премиера на охридскиот театар

Утревечер премиера на преставата „Детектор за лаги“. Оваа комедија ја обработува вечната тема, а тоа е односот помеѓу жената и мажот. Во преставата настапуват Стрезо Стаматовски кој ја игра улогата на психијатарот, Јасмина Билаловиќ таа е во улогата на Нада и Никола Тодороски го игра сопругот Боро. „Детектор за лаги“ е новата премиера на охридскиот театар. После пауза од една година актерите повторно ќе застанат на штиците што живот значат. Овој пат режисерската палка е во рацете на Ненад Витанов на кого ова му е прва соработка со охридскиот театар. Витанов од свој агол ја обработил вечната...

Continue reading

ptoekt

Уметниците од Македонија и Албанија преку уметност ќе им помагаат на ранливите категории на граѓани

 Културниот центар „Медиа Артес“ од Охрид и албанската асоцијацијата „Рефракшн“ една година ќе го спроведуваат проектот под наслов „Употреба на уметноста каде што е тешко да се зборува – Размени меѓу уметници кои работат во социјалната област”. Уметноста ставена во функција на ранливата категорија на граѓани. Проектот под наслов „Употреба на уметноста каде што е тешко да се зборува – Размени меѓу уметници кои работат во социјалната област” има за цел да ја поттикне уметноста и креативноста кај оние луѓе кои скршнале од вистинскиот пат. Културниот центар „Медиа Артес“ од Охрид и албанската...

Continue reading

son na letnata nok

Најволшебното дело на Шекспир „Сонот на летната ноќ“ утре на Охридско лето

Народниот театар од Охрид, премиерно ќе ја игра „Сон на летната ноќ“ од Вилијам Шекспир. Претставата која е во режија на гостинот од Дубровник, Хрватска Иван Лео Лемо е една класика со многу реализам и индиска фантазија. Ова е премиерата на најволшебното дело на Шекспир. „7 ми август ќе влезе дефинитивно во историјата на Охридскиот театар. Како и во историјата на Охридско лето. Минатата година  имавме можност да го промовираме Охридскиот театар како еден од новоформираните театри во Р Македонија, долгододишна борба и на охриѓани и на културните работници во Македнија, а оваа година ќе ги претставиме...

Continue reading

сала

Охриѓани на “Свадбата на Итар Пејо”

Актерите од охридскиот Народен театар премиерно ќе ја изведат претставата “Свадбата на Итар Пејо” од Бранислав Димитров, а во режија на Деан Дамјановски. Ова е претстава за сите генерации, велат тие и ја канат публиката на речиси едночасовно релаксирање Народниот театар од Охрид ќе ја одигра втората премиера во оваа година. Претставата Свадбата на Итар Пејо ќе и овозможи на публиката 50 минутно уживање. Во неа актерите покрај тоа што глумат,  играат и различни фолклорни кореографии. Драгана Боцевска , директорката на Центарот за култура вели дека претставата е специфична бидејќи...

Continue reading

Ohridsko leto

Прва премира на Oхридскиот театар на фестивалот Охридско лето

Охридскиот театар со својата втора премеира, премирно на Охридско лето. „Ова е голем ден за Охридско лето и новоформираниот Охридски театар и голем ден за македонската уметност, затоа што во 50 тите години се случи затворање на театарската куќа во Охрид, што значеше погубен чин и за градот и за македонската за татараската уметност. Кога ќе се отвори театар, се отвота куќа на уметност, волшебства… Тоа му се случи на Охрид со возобнувањето на Охридскиот тетар“, истакна драмскиот селектор на Охридско лето Ѓорѓи Јолески. Охридскиот театар со својата втора премеира, премирно на Охридско лето. „Ова...

Continue reading

poster

Драмата „Среќни денови“ од Бекет премиерно пред охриѓани

На сцената од Центарoт за култура на 14 септември премиерно ќе биде изведена претставата „Среќни денови“ на Семјуел Бекет. Станува збор за копродукциски проект, каде носители на улогите се охридските актери Јасмина Билаловиќ  и Горан Стојаноски. На сцената од Центарoт за култура на 14 септември премиерно ќе биде изведена претставата „Среќни денови“ на Семјуел Бекет. Станува збор за копродукциски проект, каде носители на улогите се охридските актери Јасмина Билаловиќ  и Горан Стојаноски. „Среќни денови“ е култна Бекетова драма во која се зборува за изместената хармонија на човештвото во 20 и...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad