Tag: бидеме

„Чувајте се, за ние да бидеме среќни“

Во рамки на активностите посветени 1 октомври, Меѓународниот ден на стари лица, Клубот за грижа за стари лица при Црвен крст Охрид објавува литературен и ликовен конкурс на тема „Чувајте се, за ние да бидеме среќни“. Во рамки на активностите посветени 1 октомври, Меѓународниот ден на стари лица, Клубот за грижа за стари лица при Црвен крст Охрид објавува литературен и ликовен конкурс на тема „Чувајте се, за ние да бидеме среќни“. На конкурсот може да учествуваат учениците од основните и средните училишта на општините Охрид и Дебарца со дела од поезија, проза и ликовна уметност. Ликовните и литературните...

Continue reading

Костовски:ќе бидеме клучниот фактор за формирање на новата Влада НА РМ

После единаесетти ќе бидеме клучниот фактор за формирање на новата Влада НА РМ,  рече кандидатот за пратеник, Ванчо Костоски од коалицијата За Македонија на денешната завршна пресс конференција.   Коалицијата За Македонија го одржа својот завршен пресс. Кандидатот за пратеник, Ванчо Костоски рече дека како политичка партија и како коалиција многу се задоволни од текот на нивната кампања и од приемот кај граѓаните при презентирањето на нивната програма. Наидуваме на голем прием и голем одѕив кај граѓаните на РМ. Очигледно дека граѓаните на Македонија и на Охрид се подготвени за промени и се помасовно...

Continue reading

Пеп Гвардиола против историјата

Баерн Минхен брка нешто што никогаш не успеал Фудбалерите на Баерн вечерва на својата Алианц арена против Порто ќе мора по прв пат во својата историја да надомести два гола од првиот натпревар во некое европско натпреварување, доколку сака да оди понатаму. Порто минатата среда ги искористи сите подароци на одбраната на Баерн и со три погодоци во мрежата на Ноер го совлада првакот на Германија со 3-1 во првиот натпревар. И покрај лошиот настап, играчите сеуште веруваат во позитивен исход, кога ќе се собере вкупниот резултат. “Не смееме во натпреварот да влеземе со превисок набој. Мораме да бидеме...

Continue reading

bakraceski

Божиќна честитка од градоначалникот Бакрачески

Во овие празнични моменти, со посебно задоволство, на сите  православни верници од Охрид, од мое лично име и од името на локалната самоуправа им го честитам големиот христијански празник Христово раѓање- Божиќ. Рождеството Христово го означува најзначајниот миг во човековата историја, симболизирајќи ги новите вредности, мирот, човекољубието, толеранцијата и милосрдието. Ова е празник на љубовта, блискоста, добрината и почитувањето помеѓу луѓето. Божиќ претставува возвишување на семејните вредности и разбирањето. Овој празник не потсетува на суштината на христијанското учење, да бидеме скромни,...

Continue reading

pirelli

Игрите на „Пирели“ во Ф1

Pirelli конечно свати дека го уништи тркањето во Формула 1 и размислува за промена на овогодинешните компоненти пред Британското Гранд При. По четирите посети на боксот кај повеќето од возачите на вчерашното Шпанско Гранд При се покрена дебата дали Pirelli oтидоа предалеку со овогодинешните гуми со нивниот “агресивен” пристап. Моторспорт директорот на Pirelli, Пол Хембери, објави дека италијанскиот производител на пневматици дека се размислува за промена на компонентите. “Нашата цел беше да има две до три посети на боксот, а денес имаше премногу. Сакаме да се вратиме на нашиот првичен план....

Continue reading

dzimi

Мал пожар се гаси со чаша вода

Во НП „Галичица“ 4 години нема пожари. Тоа се должи на 24 часовно будно следење на состојбата, како и на готовноста на екипите од паркот, да се реагира, доколку се забележи и најмала искра на пламен. Температурите растат. А со тоа расте и ризикот од пожари. Вниманието насочено кон НП Галичица за заштита на ова природно национално богатство за да не ни се повтори опожарувањето од големи размери во 2007та.  Изминативе четири години состојбата во паркот од аспект на пожари е стабилна, а тоа будно се следи, вели раководителот на заштита од пожари Наумче Новески. Тој потенцира дека паркот има посебна...

Continue reading

Власта врши пртисок врз нашите членови

Од ВМРО- народна се задоволни од досегашниот тек на предизборната кампања во Охрид. Сепак, револтирани се од притисоците, за кои велат дека актуелната власт ги врши врз нивните членови и симпатизери . Прес конференција на О.К. на ВМРО-Народна, посветена на текот на предизборната кампања и притисоците кои актуелната власт ги вршела врз нивните членови. Претседателот на О.И.Ш од оваа партија, Ванчо Костоски, изјави дека се задоволни од одзивот на граѓаните на нивните предизборни промотивни активности, што претставува еден од соновните показатели дека, ВМРО-Народна, ќе освои голем број гасови...

Continue reading

sorabotka

Поголема соработка, успешен туризам

Иако имаме големо работно искуство во туризмот, сепак мора да признаеме дека од нашите соседи и тоа колку можеме да научиме. Иако имаме големо работно искуство во туризмот, сепак мора да признаеме дека од нашите соседи и тоа колку можеме да научиме. Со овие зборови, Претседателот на Стопанската комора за туризам на Македонија, Ангел Иванов ја објасни целта за организирањето на оваа неформална средба на трустичките асоцијации, од Хрватска, Србија, Словенија и Македонија. На прашањето за тоа што последнивие години се случува во туризмот кај нас и дали играњето со формите на елитниот или руралниот...

Continue reading

Elizabet

Почина Лиз Тејлор – најубавата Клеопатра

Популарната актерка Елизабет Тејлор почина утринава на 79 години. Веста за смртта ја кажа нејзиниот син Мајкл Вилдинг: „Секогаш ќе бидеме инспирирани од нејзиниот траен и неизмерен придонес кон светот“. Популарната актерка Елизабет Тејлор почина утринава на 79 години. Веста за смртта ја кажа нејзиниот син Мајкл Вилдинг: „Секогаш ќе бидеме инспирирани од нејзиниот траен и неизмерен придонес кон светот“. Два пати добитничка на наградата „Оскар”, долго време боледуваше, а беше лекувана од проблеми со срцето. Нејзини најпознати улоги беа во спектаклот „Клеопатра” на Џозеф Манкиевич...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top