Tag: беџети

osomniceni

Во тек е екстрадицијата на Демири и Исмаиловиќ

Министерот за правда Беџети изјави дека е во тек постапката за екстрадиција од Косово на првообвинетите во „Монструм“. Министерот за правда Беџети изјави дека е во тек постапката за екстрадиција од Косово на првообвинетите во „Монструм“. Министерот за правда Блерим Беџети денеска изјави дека е во тек екстрадицијата на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, првообвинети во случајот „Монструм“. – Во име на Министерството за правда веќе се имаме изјаснето за екстрадицијата. Постапката тече како и за сите друи екстрадииции и комуникацијата меѓу македонското и косовското министерство за правда е одлична....

Continue reading

Македонија ја доби новата влада

Собранието синоќа ја изгласа новата влада на Република Македонија. Со 70 гласови за, пратениците го поддржаа владиниот кабинет кој по трет пат го предводи премиерот Никола Груевски. Од присутните 117 пратеници, 47 гласаа против, а немаше воздржани. По свечените изјави, премиерот и министрите заминаа на свечен прием кај претседателот Ѓорѓе Иванов. Новиот владин тим е составен од 15 министри од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во шест ресори остануваат исти министри – Гордана Јанкулоска за внатрешни работи, Зоран Ставрески за финансии, Елизабета Канческа-Милевска за култура, Миле Јанакиески за транспорт...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top