Tag: беспилотни

Работно место на иднината

Amazon тестира достава на роба во Европа Шефот на Amazon, Jeff Bezos најави дека во неговата компанија сакаат да ја забрзаат доставата на производите, а еден од начините со кои производите ќе доаѓаат побрзо до купувачите е по пат на беспилотни летала. Минатата година започнаа со тестирање на ваков начин на достава во САД, а сега најавија тестирање и во Велика Британија. На странцата од компанијата објавиле оглас за вработување во нивната канцеларија во Кембриџ во кој навеле дека “работат на иднината” и дека бараат луѓе кои се стремат кон иновации. Меѓу огласите за работа се наоѓа и работното...

Continue reading

Германски пошти почнуваат за достава користење на беспилотни летала

Беспилотните летала одличен избор за доставување на роба Германската пошта ќе користи беспилотни летала – таканаречени дронови – за достава на лекови на островите во Северното море, објавил Deutsche Post DHL. Компанијата исто така соопштила дека првите достави ќе започнат од следната недела од пристанишниот град Нордајх до островот Јуист, како дел од пилот проектот кој треба да покаже како ќе се покаже оваа идеја. Пилот проектот ќе трае неколку месеци. Ако временските прилики тоа го допуштат, предвидено е поштенските дронови да летаат секој ден на рута долга 7,5 наутички миљи, што ќе биде прво...

Continue reading

дрон

Во ОАР поштарите заминуваат во историјата

Дубаи наскоро би можел да стане првиот град во светот со развиена мрежа на беспилотни летала кои ќе заменат дел од класичните поштенски услуги. Дубаи наскоро би можел да стане првиот град во светот со развиена мрежа на беспилотни летала кои ќе заменат дел од класичните поштенски услуги. “ОАЕ ќе се обидат владините услуги да ги доставуваат со дронови. Овој проект ќе биде прв од ваков вид во светот”, изјави вчера министерот Мохамед ал Гергави на претставувањето на прототипот развиен за владата. Владата на Обединетите Арапски Емирати соопшти дека планира да користи минијатурни беспилотни летала...

Continue reading

heron TP

Израел претстави беспилотни авиони, кои можат да летаат до Иран

Израелските воено-воздухопловни сили претставија денеска големи беспилотни авиони, кои можат да летаат до Иран. Беспилотните авиони „Херон ТП“ имаат распон на на крилата од 26 метри, со што имаат димензии на патнички авион. Тие можат да летаат во траење од 20 часа и претежно се користат за набљудување и за пренесување на товар. Авионите се произведени од државната компанија на Израелската воздухопловна индустрија и прв пат се употребени за време на офанзивата во Појасот Газа минатата година. Компанијата тврди дека тие можат да стигнат до Персискиот залив. На церемонијата на презентирање на авионите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top