Tag: бернанки

За 40 минути заработил 250.000 долари

Заработил колку за цела 2013 година За 40-минутен говор во Абу Даби заработил повеќе отколку во цела 2013-та година. Екс шефот на американската централна банка, Бен Бернанки го одржал својот прв јавен говор откако во јануари ја напуштил Фед, пренесува Reuters. Тоа е само прв од трите говори кои Бернанки ќе ги одржи оваа недела ширум светот, а во кој бившиот шеф на Фед се осврнува на тактиката на централната банка на САД за време на финансиската криза 2007-2009, што на големо ја истражува и за кое планира да издаде книга. На конференцијата во Абу Даби, во организација на Националната банка на...

Continue reading

karikatura

Цената на нафтата повторно „до небо“

Во пресрет на утрешниот говор на претседателот на американската Управа на федералните резерви, Бен Бернанки, кој ќе се осврне на состојбата на економијата во САД, забележано е зголемување на цените на нафатата во светот. Во пресрет на утрешниот говор на претседателот на американската Управа на федералните резерви, Бен Бернанки, кој ќе се осврне на состојбата на економијата во САД, забележано е зголемување на цените на нафатата во светот. Американската „лесна“ нафта за испорака во јуни поскапе на Њујоршката стоковна берза за 16 центи на 96,87 долари за барел. Во Лондон, пак, цената на европскиот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top