Tag: Берлински

Berlinski zid

Две децении од падот на Берлинскиот ѕид

Германија денеска со бројни свечености ќе ја прослави 20. годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Германија денеска со бројни свечености ќе ја прослави 20. годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Одбележувањето ќе почне со средба на германската канцеларка Ангела Меркел со американскиот државен секретар Хилари Клинтон. Во попладневните часови, Меркел заедно со поранешниот советски и полски претседател, Михаил Горбачов и Лех Валенса, ќе го минат мостот на кој до обединувањето на двете германски републики се наоѓаше граничниот премин Борнхолмер Штрасе. Вечерва, пред Брандербуршката порта, која...

Continue reading

maraton

Македонија со учесник на Берлинскиот маратон

На 36-тиот Берлински маратон, што се одржа во недела, меѓу 41. илјада учесници, учествуваше и Милош Јовановиќ, студент од Македонија. На 36-тиот Берлински маратон, што се одржа во недела, меѓу 41. илјада учесници, учествуваше и Милош Јовановиќ, студент од Македонија Ова е прво учество на еден Македонец на овој престижен спортски настан во светски рамки. Стартот на маратонот како и целата трка, на патеката од 42 километри ја следеше амбасадорот на Република Македонија во Сојузна Република Германија, Ѓорѓи Филипов. Посебна блиска средба, меѓу амбасадорот и македонскиот маратонец имаше, на 33 километар...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad