Tag: бериша

Miloshoski

Министерот Милошоски во официјална посета на Албанија

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, на покана од неговиот албански колега Илир Мета, денеска ќе престојува во официјална посета на Тирана, Албанија. Покрај разговорите со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Милошоски ќе биде примен од претседателот на Албанија, Бамир Топи, претседателот на Собранието Јозефина Топали и од албанскиот премиер Сали Бериша. За време на средбите се очекува да стане збор за продлабочување на билатералната соработка меѓу двете земји, за процесите во однос на остварувањето на идентичните надворешно-политички ориентации во делот на евро-атлантското...

Continue reading

Taci i Berisha

Средба Бериша-Тачи

Албанскиот премиер Сали Бериша вчера попладне имаше средба со лидерот на ДПА Мендух Тачи, на која се разговарало за политичката клима во Македонија и во Албанија. Албанскиот премиер Сали Бериша вчера попладне имаше средба со лидерот на ДПА Мендух Тачи, на која се разговарало за политичката клима во Македонија и во Албанија. Како што соопшти кабинетот на Бериша, Тачи ја искористил оваа прилика да му ја честита победата на албанскиот премиер на последните парламентарни избори и притоа изнел оценка дека станува збор за „значајна победа за Албанија“. Според истиот извор, Бериша го информирал својот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad