Tag: бензин

Од вечерва за половина денар поскап бензин

Понеделник е ден во кој ги очекуваме новите цени на горивата, кои регулаторната комисија за енергетика и водни услуги редовно ни ги сервира. Понеделник е ден во кој ги очекуваме новите цени на горивата, кои регулаторната комисија за енергетика и водни услуги редовно ни ги сервира. А тие најчесто се повисоки, како што е и сега случај со бензините, за среќа само за половина денар. Така од среде ноќ за литар моторен бензин еуросупер БС-95 ќе плаќаме до 67, а за литар еуросупер БС-98 по 69 денари. Цената на дизелот останува иста – 62 денари за литар. До оваа минимална корекција дојде заради минималните...

Continue reading

Од денес возиме со поефтин бензин

Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на нафтените деривати се намалија во просек за 1,58%. Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на нафтените деривати се намалија во просек за 1,58%. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66 денари за литар, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 52,50 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 41,00 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 0,50 ден/лит...

Continue reading

Две недели поефтин бензин

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), од денес па во наредните две недели горивата ќе се продаваат по нова пониска цена за 3 денари по литар. Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), од денес па во наредните две недели горивата ќе се продаваат по нова пониска цена за 3 денари по литар. Од денес, Еуросупер БС-95 се продава за 60,00 денари, а Еуросупер БС-98 за 62 денари за литар. Новата цена на Еуродизел (Д-ЕV) е 47 денари за литар гориво. Поевтинува и екстра лесното масло за домаќинство чија нова цена е 35,5 денари за литар, како и малопродажната цена на мазутот...

Continue reading

бензин

Поскап бензин, поскап дизел

Понекогаш збунувачкото движење на цените на нафтените деривати е резултат на сложеноста на механизмот со кој државата ги контролира малопродажните цени на горивата. Понекогаш збунувачкото движење на цените на нафтените деривати е резултат на сложеноста на механизмот со кој државата ги контролира малопродажните цени на горивата. Од денес македонските граѓани плаќаат 3 денари поскап дизел, а само 0,50 денари повеќе за литар бензин. Со тоа разликата меѓу нивните малопродажните цени се намали за два ипол денари – 62,50 наспроти 47 во споредба со претходните 62 односно 44 денари. Понекогаш...

Continue reading

benziska

Потресно сведоштво на пожарникарот кој прв спасуваше од резервоарот за бензин во вчерашниот инцидент

Вели дека сликата која ја затекнал таму била страшна, но дека за среќа, со нивната интервенција, целиот случај поминал без жртви. „Помешани чувства, адреналин, и грозна слика“. Вака пожарникарот Борко Јанкулоски ја опиша вчерашната ситуација при спасувањето на трите лица од резервоарот за бензин на бензиската пумпа во непосредна близина на охридскиот аеродром. Љубен Блажески, Марјан Миноски, Оливер Цепенкоски, Митко Аслимоски и Борко Јанкулоски ја сочинуваа групата храбри пожарникари кои во текот на вчерашниот ден учествуваа во оваа спасувачка мисија. Токму Борко е пожарникарот кој прв се спуштил...

Continue reading

policija

Охриѓани спијте мирно

Полициските службени возила не возат со гориво на вересија. Иако вчера претседателот на СДСМ Науме Јованоски рече дека немањето доволно гориво за службениоте возила е причина за зголемениот број сообраќајни незгоди се покажа спротивното. Полициските службени возила не возат со гориво на вересија. Иако вчера претседателот на СДСМ Науме Јованоски рече дека немањето доволно гориво за службениоте возила е причина за зголемениот број сообраќајни незгоди се покажа спротивното. Охридската полиција будно ја следи состојбата во градот. Обвинувањата на ОО на СДСМ дека полициските возила во градов кубурат...

Continue reading

nafta

Поевтинуваат бензините

Малопродажните цени на бензините и на екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се намалија за 1,5 денари за литар, а дизелот поефтина за два денари за литар, соопшти вчера Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините и на екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се намалија за 1,5 денари за литар, а дизелот поефтина за два денари за литар, соопшти вчера Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 69,00 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР БС-98 70,50 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad