Tag: Бенедикт

Papa Francisko

Поглаварот на Римокатоличката црква, поинтересен од рок ѕвезда

Од март до денеска за општите аудиенции на папата Франциско во Ватикан се издадени неверојатни еден милиони 548 илјади и 500 влезници, додека во текот на целата 2012-та година за Бенедикт 16-ти се издадени само 447 илјади. Од март до денеска за општите аудиенции на папата Франциско во Ватикан се издадени неверојатни еден милиони 548 илјади и 500 влезници, додека во текот на целата 2012-та година за Бенедикт 16-ти се издадени само 447 илјади. Откако на 13-ти март застана на чело на Католичката црква, повеќе од два милиони лица дошле на општите аудиенции на папата Франциско на Плоштадот Свети...

Continue reading

Benedict i Ema

Бенедикт и Ема најсексипилните актери на планетава

Читателите на магазинот “Empire” ги одбраа најсексапилните глумци на планетата. Читателите на магазинот “Empire” ги одбраа најсексапилните глумци на планетата. Имено, може да се каже дека изборот е прилично субјективен со оглед на тоа што магазинот е британски, токму како и актерот и актерката на врвот на листата. Така, за најсексапилен глумец е прогласен Бенедикт Камбербах, а за најсекси глумица Ема Вотсон, додека по нив следат нивните американски колеги. Така, зад младата Вотсон, втора на листата е Скарлет Јохансон, на третото место се најде Џенифер Лоренс, а по неа...

Continue reading

papata benedikt

Папата Бенедикт Шеснаесетти се обрати за последен пат

Римокатоличкиот поглавар Бенедикт Шеснаесетти вчера на плоштадот „Св. Петар“ во Ватикан последен пат им се обрати на над повеќе десетици илјади насобрани верници. Римокатоличкиот поглавар Бенедикт Шеснаесетти вчера на плоштадот „Св. Петар“ во Ватикан последен пат им се обрати на над повеќе десетици илјади насобрани верници. Презедов тежок товар кога дојдов на оваа функција во 2005 година, но Бог ме водеше и го чувствував неговото присуство секој ден. Верувам во иднината на црквата. Се повлекувам за нејзино добро, а не за свое – порача папата Бенедикт Шесенасетти. Тој претходно јасно порача...

Continue reading

papa benedikt

Не е лесно да се биде Папа

Папата Бенедикт Шеснаесетти ќе се повлече од функцијата на 28 февруари, потврди денеска (11.02) портпарол на Ватикан. Папата Бенедикт Шеснаесетти ќе се повлече од функцијата на 28 февруари, потврди денеска (11.02) портпарол на Ватикан. Јозеф Рацингер својата одлука ја соопштил на Конзисториум (собрание на папата и кардиналите н.з.) вo Рим и тоа на латински јазик, што е невообичаено. „Папата најави дека ќе се повлече од функцијата на 28 февруари во 20 часот“, соопшти портпарол на Ватикан.Обраќањето на папата пред кардиналите го пренесе агенцијата КНА. Во него Бенедикт Шеснаесетти, меѓу другото,...

Continue reading

femen vatican

ФOTO: Гола Украинка протестираше во Ватикан

Активистка на украинското женско движење “Femen” беше уапсена пред базиликата Свети Петар во Ватикан каде протестираше гола. Активистка на украинското женско движење “Femen” беше уапсена пред базиликата Свети Петар во Ватикан каде протестираше гола.Русокосата  активистка соблечена гола држејќи  во рацете натпис „Слобода за жените“ се појави на плоштадот по говорот на папата Бенедикт, по што полицијата веднаш ја уапси за нарушување на редот и мирот. {loadposition content9}

Continue reading

papa na twitter

Папата стана твитерџија

Апостолите и без Twitter и Ipad ja раширија божјата промисла но изгледа на понтифот му треба малку помош. Папата Бенедикт XVI преку својот прв твит ги информираше следбениците (и оние верските и оние твитерџиските) дека Светата столица има нов портал на кој ќе објавуваат информации за Ватикан. Бенедикт XVI самиот го објавил новиот сајт преку iPad, а неколку моменти потоа го испратил и својот прв твит, кажа Тадеус Џонс, координатор на проектот за поврзување на Ватикан со социјалните мрежи. Twitter профилот и новата страница се дел од обидите на Ватикан да ги доближи христијанските учења до...

Continue reading

pope on internet

Лајкувај го ближниот свој

Папата Бенедикт XVI им го даде својот благослов на социјалните интернет страни, но ги предупреди верниците да не забегуваат многу со вирутелните пријателства.  Папата Бенедикт XVI им го даде својот благослов на социјалните интернет страни, но ги предупреди верниците да не забегуваат многу со вирутелните пријателства.   Во пораката со наслов “Вистина, прокламација и веродостојност на животот во дигиталното време”, Понтифот ги повикал сите христијани да им се придружат на друштвените мрежи, но побарал од нив да бидат искрени и отворени во комуникацијата.“Многу е важно да не заборавите...

Continue reading

papa

Папа Бенедикт 16-ти: Македонија e богатa со духовно и културно наследство

Македонија и Македонците имаат богато историско, духовно и културно наследство што можат да и` го понудат и пренесат на Европа. Соработката, пак, меѓу различните религии и внатрешната кохезија можат да ја направат земјата пример за другите региони. Македонија и Македонците имаат богато историско, духовно и културно наследство што можат да и` го понудат и пренесат на Европа. Соработката, пак, меѓу различните религии и внатрешната кохезија можат да ја направат земјата пример за другите региони. Ова го истакнал папата Бенедикт 16. на средба во Ватикан со македонскиот амбасадор при Светата столица...

Continue reading

Benedikt

Папата Бенедикт XVI, пред божиќната миса нападнат од жена

Во базиликата Св. Петар во Рим, пред почетокот на божиќната миса, една жена ја прескокна заштитната ограда и го сруши на земјата папата Бенедикт XVI. Во базиликата Св. Петар во Рим, пред почетокот на божиќната миса, една жена ја прескокна заштитната ограда и го сруши на земјата папата Бенедикт XVI. Папата бил нападнат додека се движел кон олтарот. Според првичните информации, жената која го нападнала најверојатно е ментално пореметена личност. Таа била веднаш уапсена од полицијата во Ватикан.Папата по нападот веднаш станал и продолжил со мисата.Ова не е прв ваков инцидент. Минатата година, повторно...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top