Tag: бележат

Цените на недвижностите во Охрид бележат благ пораст

Изненадувачки пораст  има  на цените за станови покрај езерскиот брег кои  достигнуваат и до 1500 евра за метар квадратен. Во  нагорна линија е интересот за купување на луксузни куќи надвор од градот. Странците пак, и понатака се најзаинтересирани за купување недвижнини во стариот дел од градот. Во Охрид и понатака најбарани се помали станови со една спална соба во центарот на градот. Купувачите бараат подобра катност на становите, со добар видик и паркинг простор, што пак од друга страна е многу тешко да се понуди, информира Александар Трајкоски од Агенцијата за недвижности Енхалеја, за моменталните...

Continue reading

znak

Утре едночасовен прекин на сообраќајот на патниот правец Охрид-Кичево

Во сабота 28.02.2015, на патниот правец А2 Охрид – Кичево (Врбјани – Пресека), поради минирање, сообраќајот ќе биде во прекин од 13:00 – 14:00 часот. Во сабота 28.02.2015, на патниот правец А2 Охрид – Кичево (Врбјани – Пресека), поради минирање, сообраќајот ќе биде во прекин од 13:00 – 14:00 часот. Според информациите добиени во АМСМ од Ј.П. Македонија пат, сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по претежно влажни коловози. Врнежи од снег со послаб интензитет се бележат на планинските превои Буково, Маврово, Стража и Крушево но снегот не...

Continue reading

pecat

ПЕЧАТ

Среда 17:30 со Валентина Неловска   „Печат“ со Валентина Неловска Среда 17:30 Неизбришливите траги на сограѓаните како резба остануваат вечни, а забележани се токму во „Печат“.Авторот и уредник, Валентина Неловска ги дочекува луѓето кои оставиле белег со своето живеење.  Луѓето кои ги бележат и чуваат настаните од заборав. Темите се најразлични, од минатото па се до секојдневието.  

Continue reading

Августовска инфлација од 3,8 отсто

Цените на мало во август годинава, во споредба со истиот месец лани, бележат раст од 3,8 отсто, а трошоците за живот бележат раст од 3,6 отсто, објави државната статистика. Цените на мало во август годинава, во споредба со истиот месец лани, бележат раст од 3,8 отсто, а трошоците за живот бележат раст од 3,6 отсто, објави државната статистика. Во август, во однос на јули годинава, цените на мало останале непроменети, а трошоците на животот се намалени за 0,1 процент. Намалувањето на трошоците на животот од 0,1 процент е резултат на пониските индекси на овошјето за 14,6 отсто, зеленчукот за...

Continue reading

strelci

40 години заедничко стрелање кон успехот

Стрелците од Србија и стрелците од Охрид во заеднички обид да го обезбедат опстанокот на овој спорт во нашиот град. Двата стрелачки клуба во Охрид иако се соочуваат со големи финансиски потешкотии, сепак бележат огромни успеси. Стрелците од Србија и стрелците од Охрид во заеднички обид да го обезбедат опстанокот на овој спорт во нашиот град. Двата стрелачки клуба во Охрид иако се соочуваат со големи финансиски потешкотии, сепак бележат огромни успеси. Градот Охрид е благословен со неверојатни климатски услови и одлична надморска височина. Овие карактеристики го прават градов идила за развој...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad