Tag: безбедносните

Стевче Стевоски, пензиониран инспектор од СВР Охрид, денеска на прес конференција, упати обвинувања до полициско безбедносните служби

Тој искажа сомнеж дека   членови на неговото семејство имале последици како резултат на реваншизам врз него. Според него, причината е тоа што додека тој бил активен во службата поднесувал повеќе кривични пријави против  високи функционери во секторот за внатрешни работи и МВР за различни видови  злоупотреби.   „ Моето повикување на медиумите се однесува на моето  незадоволство, односно, реваншизмот што го врши СВР Охрид према мене и мојата фамилија. Имено, денеска,  преку Основното Јавно Обвинителство Охрид  до  Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесов  кривична пријава...

Continue reading

Напад во Париз поврзан со тероризам

Најмалку 12 мртви, напаѓачите во бегство Три наоружани лица ја нападнале канцеларијата на сатиричниот магазин Charlie Hebdo и погубиле 12 лица. Овој напад засега го осудија британскиот премиер David Cameron, канцеларката на Германија Angela Merkel и претседателот на САД Barack Obama. Le Mond известува дека училиштата и градинките ги евакуирале учениците во 11 окрузи во Париз. Спрема најновите информации 12 лица се мртви во нападот, а пет се тешко повредени, потврдил портпаролот на француската полиција. Напаѓачите по крвавиот напад побегнале од зградата, а на улицата влегле во автомобил кој го...

Continue reading

Google додаде нова опција за проверка на активностите

Од сега можете да проверите кои уреди се пријавени на вашиот Google account Google неодамна додаде нова можност која им овозможува на крајните корисници да ги проверат активностите на своите google профили. Со други зборови, главната поента е можноста корисникот да може да провери кои уреди се пријавувале на нивните сметки, и исто така можат да ја проверат нивната активност, што може да биде од голема важност за вашите податоци. За да се избегнат несакани ситуации, а сите знаеме што се случува кога некој ќе има достапност до вашиот профил, односно ако воочите некаква сомнителна активност на...

Continue reading

dogovor svr

Полицијата и невладиниот сектор ја официјализираа соработката

Денес во хотел Дрим Струга беше промовирано регионалното поврзување на невладиниот сектор и СВР Охрид. Тоа претставува суштински чекор за унапредување на соработката помеѓу полицијата и невладиниот сектор, во насока на градење на меѓусебна доверба и партнерски однос во решавањето на безбедносните проблеми на граѓаните. Невладиниот сектор и полицијата продолжуваат и понатаму во борба против секаков вид насилство. Таа соработка денес и официјално беше ставена на  хартија, односно беше потпишан договор за регионално поврзување на невладините организации од Охрид и Струга и СВР Охрид. „Тоа всушност...

Continue reading

Kiev

На Украина и се случува coup d’état

Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува – демонстрантите се судриле со безбедносните сили во дожд од снајперски куршуми. Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува – демонстрантите се судриле со безбедносните сили во дожд од снајперски куршуми. Повеќе десетици луѓе се повредени во ескалацијата на насилството, а има информации и за голем број цивилни жртви, пренесува „Russia today“. Демонстрантите стигнале до зградата на парламентот на земјата истуркувајќи ја полицијата во блискиот парк Марински. Прогласена е итна евакуација и членовите на парламентот...

Continue reading

Dejvid Sater

Русите протераа американски новинар

Еден американски новинар информираше дека е протеран од Русија бидејќи известувал за проверопските протести во Украина. Дејвид Сатер, долгогодишен критичар на рускиот претседател Владимир Путин, работеше во Русија од 2003 година за Радио Слобода. Сатер е поранешен дописник на Wall Street Journal и Finacial Times,а автор е на три книги за Русија и СССР. Ова претставува прво протерување на еден странски новинар од Русија по завршувањето на Студената војна. Проблемот настанал кога Сатер сакал да се врати до Украина, од каде известувал за демонстрациите. Нему му било кажано само дека безбедносните...

Continue reading

brod

Сириското хемиско оружје, ке се уништува на американски брод во Средоземно Море

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама предлага сириското хемиско оружје да се уништи во меѓународни води на американски брод. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама предлага сириското хемиско оружје да се уништи во меѓународни води на американски брод. Планот, кој треба да биде одобрен предвидува оружјето да биде уништено на бродот „Кејп Реј“ во Средоземно Море, додека во близина патролираат бродови на американската воена морнарица. Планот за уништување на сириското хемиско оружје разработен е од Пентагон и се претпоставува дека на тој начин ќе бидат избегнати...

Continue reading

kamera

Ќе помогнат ли снимките од видео надзорот?

МВР прибрало десетици снимки од безбедносните камери,на кои ќе се прегледува дали случајно уловени убијците во темно – црвениот Опел омега пред и по убиството. МВР прибрало десетици снимки од безбедносните камери,на кои ќе се прегледува дали случајно уловени убијците во темно – црвениот Опел омега пред и по убиството. Снимките се од бензински пумпи, продавници, пошти, банки и од сите други места каде што има надзорни камери што ги снимаат рутите по кои евентуално се движеле убијците. Од МВР потврдуваат дека истражните органи креирале неколку сценарија на можните рути и дека снимките...

Continue reading

Britanija policija

Полицаец 20 минути се бркал самиот себе

Британски полицаец, се бркал 20 минути самиот себе и сето тоа по „вина“ на безбедносните видео камери кои се поставени низ градот. Британски полицаец, се бркал 20 минути самиот себе и сето тоа по „вина“ на безбедносните видео камери кои се поставени низ градот. Полицаецот кој бил на задача во цивилни алишта  го надгледувал теренот во кој се случиле голем број грабежи, во еден неименуван град во југот на Велика Британија. Додека тој „трагал“ по осомничениот, операторот поврзан со безбедносните камери му дојавил дека е забележан по улиците некој со многу сомнително и чудно однесување. Но тој...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top