Tag: безбедносна

Села бара поголема безбедносна состојба во Струга

Струшките советници на последната седница усвоија неколку мерки за безбедносната состојба во градот. Градоначалникот Зијадин Села бара судски епилог за последните немили настани поврзани со неколкуте убиства што се случија во градот, како и тоа да се расветли случајот за исчезнувањето на младиот човек за кој до ден денес не се знае кој е убиецот и сеуште никој не е казнет за тоа.   Безбедносната состојба во Струга беше една од точките на дневен ред на последната седница на Советот на општината. Првиот човек на градот Зијадин Села рече дека стружани се чувствуваат несигурни и побара расветлување...

Continue reading

logo

Преку концептот на безбедносна култура до подобро функционирање на цивилното воздухопловство

Преку концептот на безбедносна култура на EUROCONTROL, кон подобрување на безбедноста на цивилниот водушен сообраќај во регионов. Концептот на безбедносна култура на Европската организација за безбедност во цивилниот авио сообраќај, позната како EUROCONTROL ќе се воведува и во македонското цивилно воздухопловство.  Генералниот директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство на РМ Дејан Мојсоски, објасни дека целта е да се направен еден систем во кој сите вработени во цивилното воздухопловство ќе бидат охрабрени да поднесуваат извештаи за својата работа, кои понатака ќе бидат користени само...

Continue reading

Ivanov

Претседателот Иванов ќе одржи говор на Минхенската безбедносна конференцija

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе има обраќање на Минхенската безбедносна конференција во рамките на панел дискусијата „Иднината на европската и глобалната безбедност“. Иванов на маргините на  конференцијата ќе оствари и билатерални средби со високи функционери од повеќе земји на кои ќе се потенцираат сите прашања од сферата на безбедноста и уделот на Македонија во меѓународните мисии. На 46. Минхенска безбедносна конференција, која почна вчера попладне а ќе трае до утре, учествуваат 300 шефови на држави, влади, високи функционери, опозициски лидери и претставници на организации од целиот...

Continue reading

лого

45-та Минхенска безбедносна конференција

Македонскиот премиер Никола Груевски, кој заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски присуствува на 45. Минхенска безбедносна конференција, денеска ќе има обраќање на една од панел дискусиите. Македонскиот премиер Никола Груевски, кој заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски присуствува на 45. Минхенска безбедносна конференција, денеска ќе има обраќање на една од панел дискусиите. Главната панел дискусија, која се одржува денеска е под мотото „НАТО, Русија, природен гас и Блискиот Исток: Иднината на европската безбедност“. Покрај оваа, денеска ќе се одржат...

Continue reading

konferencija

Македонска делегација на Минхенска безбедносна конференција

Македонска делегација, предводена од премиерот Никола Груевски од денеска до 8. февруари ќе учествува во работата на 45. Минхенска безбедносна конференција. Македонска делегација, предводена од премиерот Никола Груевски од денеска до 8. февруари ќе учествува во работата на 45. Минхенска безбедносна конференција. На Конференцијата, што се смета за најпрестижен светски безбедносен форум, традиционално учествуваат претседатели на држави и влади, министри за надворешни работи, за одбрана, членови на парламенти и други високи претставници на меѓународни организации, истакнати фондации и невладини...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad