Tag: бегалците

„Биди промената“, проект за подигнување на јавната свест за бегалците и мигрантите

Група млади луѓе од пет европски земји работат на подигнување на свеста за бегалскта криза и проблемите на мигрантите. Тое е во рамки на проектот „Биди промената“, како дел од програмата Еразмус+. Целта на проектот е да се подигне свеста за бегалците миграциите и медиумската покриеност и да се информираат луѓето за начини на кои тие можат да придонесат и да помогнат. Денес за оваа програма охриѓани беа информирани преку Флеш моб кој се одржа на градскиот плоштад. Учесници од 5 земји, Македонија, Словачка, Италија, Шпанија и Романија се дел од проектот „Биди промената“. На овој проект работат...

Continue reading

Народните правобранители од регионот разговараат за проблемите на бегалците

Народните правобранители од регионот разговараат за проблемите на бегалците. Народните правобранители од регионов во соработка со другите институции разговараа за проблемите на бегалците. Со досегашните извештаи од Тирана и Белгрaд , а и овој од Охрид, ќе упатат повик до властите да се усогласат процедурите со меѓународното право и националните права на земјите од рутата за полесно да се менаџира со бегалската криза. Бараат да нема нарушување на правата на жените, децата и бегалците. За состојбите во Македонија со бегалската криза  Народниот правобранител Иџет Мехмети истакна дека во двата прифатни...

Continue reading

Договорот за бегалците помеѓу ЕУ и Турција стапи на сила денес

Договорот за мигранти стапи на сила и започнаа првите проблеми Приливот на мигранти на грчките острови пред стапувањето на сила на договорот се зголемил и Грција порача дека во овој момент примената на договорот е невозможна бидејќи не се создадени потребните услови како што е необезбедувањето на стручни лица кои тоа ќе го спроведат, пишува AFP. Грција нема да може да ги праќа бегалците назад во Турција, соопштила грчката влада. Спрема договорот кој минатата седмица беше усвоен од страна на ЕУ и Турција, мигрантите кои доаѓаат на брегот на Грција треба да бидат враќани во Турција каде ЕУ, како...

Continue reading

ЕУ порачува: Балканот мора да ја превземе одговорноста со прашањето на бегалците

Бегалците ќе бидат главно прашање на денешната конференција на ЕУ и земјите од западен Балкан Прашањето на зголемен број мигранти кои сакаат во Европа преку “западнобалканската” рута ќе биде едно од главните прашања на денешната конференција на ЕУ и земјите од западен Балкан која се одржува во рамките на Берлинскиот процес, а државите во регионот, но и ЕУ имаат заедничка одговорност за тој предизвик, потврдиле помеѓу останатото во својата заедничка изјава за конференцијата и нејзините цели, германскиот и австрискиот министер за надворешни работи, Frank-Walter Steinmier и Sebastian Kurz. Конференцијата,...

Continue reading

logo

Да се умре за азил

Едно лице го изгуби животот, а 77 се повредени во понеделникот во австралиското прифатилиште за баратели на азил во Папуа Нова Гвинеја, соопштуваат австралиски претставници. Едно лице го изгуби животот, а 77 се повредени во понеделникот во австралиското прифатилиште за баратели на азил во Папуа Нова Гвинеја, соопштуваат австралиски претставници. Австралија сите бегалци кои илегално влегуваат на нејзина територија ги испраќа во оддалечени прифатилишта во Тихиот океан, за да ги одврати од опасните патувања во трошни и претоварени чамци. Триесет и пет лица до сега побегнале од прифатилиштето на...

Continue reading

imigranti

Повторно спасени имигранти во водите на Сицилија

Италијанските поморски сили соопштија дека спасиле во Средоземното Море над 1.100 имигранти, кои се обидуваат на девет големи сплавови да стигнат до Сицилија. Италијанските поморски сили соопштија дека спасиле во Средоземното Море над 1.100 имигранти, кои се обидуваат на девет големи сплавови да стигнат до Сицилија. Патролни хеликоптери вчера ги забележале пренатрупаните сплавови, а потоа четири бродови се приклучиле кон спасувањето на имигрантите, пренесува „Ројтерс“. Се’ уште нема податоци за националноста на бегалците. Минатата есен над 560 лица се удавија во два инцидента на патот кон италијанските...

Continue reading

imigranti

Во Австралија и до азил, малку потешко

Во Австралија стапи на сила кодекс за бегалец,преку кој се утврдуваат правилата на однесување на странците кои побарале азил во земјата. Во Австралија стапи на сила кодекс за бегалец,преку кој се утврдуваат правилата на однесување на странците кои побарале азил во земјата. Согласно кодексот, од бегалците се бара да ги почитуваат локалните закони, вклучувајќи ги и правилата на сообраќајот, да ги почитуваат правилата на властите по секакви прашања, како и да не го вознемируваат локалното население, да не го плашат, да не влегуваат во конфликти и да не учествуваат во антиопштествени појави. „Кодексот...

Continue reading

43 милиони бегалци во светот

Истовремено, границите кон Европа стануваат се` погусти. Најголемиот дел од бегалците се внатрешно раселени лица. Извештајот на УНХЦР, Канцеларијата на високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации, за состојбата со бегалците во 2010 година е шокантен: над 43 милиони лица ширум светот ги напуштиле своите домови, што претставува рекорд во изминатите петнаесет години. Главната причина се кризни жаришта, каде немирите траат веќе со децении: „Има појава на уште повеќе нови жаришта. Од почетокот на годинава тоа е случај со Брегот на Слоновата Коска, Либија, Сирија, Јемен. Во исто време старите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad