Tag: бегалец

Уапсен поранешен министер за одбрана

На обвинет за соработка со мафијата му помогнал да избега Уапсен под сомнение дека на еден стопанственик и пратеник кој е обвинет за соработка со мафијата, му помогнал да избега од земјата. Екс италијанскиот министер за одбрана Клаудио Скајола е уапсен во Рим и е обвинет дека му помогнал на екс пратеникот Амадео Матачени да избега во Дубаи, за да ја избегне петгодишната казна затвор на кој е осуден поради здружување со мафијата, пренесуваат итaлијанските медиуми. Поранешниот министер во владата на Берлускони, за тој бегалец и неговата фамилија барал азил во Либан, користејќи државни контакти,...

Continue reading

Ratko Mladic

Семејството на Младиќ планира да го прогласи за мртов

Семејството на најбараниот хашки бегалец, планира да поднесе барање до судот во Белград преку кое ќе се обиде да го прогласи Ратко Младиќ за мртов. Семејството на најбараниот хашки бегалец, планира да поднесе барање до судот во Белград преку кое ќе се обиде да го прогласи Ратко Младиќ за мртов. Но, според српските медиуми и да успеат во тоа, српското обвинителство и Хаг нема да се откажат од потрагата по него. Семејството на Младиќ се одлучило на тој чекор поради огромниот притисок кој секојдневно го трпи. Се сомневаат дека би можел да ги преживее условите во бегството, бидејќи на почетокот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad