Tag: бевме

tekvondo

23 години постоење на Теквон До ИТФ Македонија

Жестоките момци од нашата тек вон до федерација денес со торта, свеќички и многу освоени медали и пехари го прославија својот значаен јубилеј. Многу пехари, медали во минатото како мотив и инспирација да се истрае и дочека денешниот за нив голем јубилеј. Теквондо ИТФ Македонија, денес прослави 23 години од своето постоење. Во друштво на своите борци, поддржувачи како и главните луѓе на федерацијата Саша Поповски и Марјанчо Лазарески со торта и свеќички одбележан нивниот јубилеј. „Во секој спорт, или било која работа, секој почеток е многу тежок. Ние кога бевме пионери на овој спорт во Македонија,...

Continue reading

Galicica

И охриѓани ќе плаќаат за влез и престој на Галичица

НП Галичица секој ден со ново изнендување. Паркот од денес почна со наплата на влезници и за охриѓани. Само пред неполн месец од паркот информираа дека новиот ценовник кој почна да важи од први јуни нема да се однесува на локалното население на Охрид и Ресен. НП „Галичица“ секој ден со ново изненaдување. Паркот од денес почна со наплата на влезници и за охриѓани. Само пред неполн месец од паркот информираа дека новиот ценовник кој почна да важи од први јуни нема да се однесува на локалното население на Охрид и Ресен.  Денес  охриѓани кои убавото време го искористиле за прошетка  на Галичица...

Continue reading

Симеоне изненадил со изјавата

По поразот од Леванте, на пресот изненадил со изјавата По поразот од 2-0 од Леванте во 36 коло од шпанското првенство, Диего Симеоне, тренерот на Атлетико Мадрид бил брилијантен со изјавите за печат. “Овој пораз е најдобрата работа што можеше да се случи. Не чекаат три недели на висок интензитет полн со емоции. Ова е идеален момент за момците, за играчите. Не чекаат три фантастични недели”, рекол аргентинскиот тренер. “Секогаш зборував дека се натпреваруваме со фантастични противници. Ги гледавме како губат и тоа за нас беше несфатливо. Сега дојде ред и ние да загубиме. Зад нас се три фантастични...

Continue reading

zavrsna press VMRO DPMNE

Коалицијата „За подобра Македонија“, одржа завршна пресс конференцијата на градскиот плоштад

Бакрачески и Точкова на завршна пресс конференција. „Овој сончев ден нека биде голем предвесник на големата победа што јас и советничката група на ВМРО ДПМНЕ ќе ја постигнеме на 24 март и нека бид превесник на новата светла иднина на Охрид, што ќе ја доживее со нас и нашите програмски определби кои имаме намера да ги реализиираме во наредните 4 години„, истакна кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ д-р Никола  Бакрачески, последниот ден од изборната кампања.  Бакрачески кажа дека неговата програма  ги отсликува нивните желби, потреби, но и очекувања на сите без разлика дали се стари или...

Continue reading

zname

Струга одбележува 71 година од македонската химна

„Денес над Македонија“ за прв пат била испеана од културниот деец од Струга, Владо Малески на новогодишната игранка за дочек на 1942 година во домот на Сотир Шута.   Струга одбележува 71 година од првото изведување на македонската химна. Агатија Мандоска од Струга сеуште ја памети игранката како да била вчера, кога за прв пат стружанецот Владо Малески на дочекот на Новата 1942 ја испеал „Денес над Македонија се раѓа“. „Тогаш бевме ние поканети за Нова година да ја дочекаме 1942 год, кај Сотир Шута куќата. Бевме повикани таму заедно со мојот сопруг, таму беше Нико Нестор кој беше главен организатор...

Continue reading

Dimce maturant

По пет децении средба пропратена со емоции

Генерацијата економисти  од учебната 1961-1962 година го  одбележаа јубилејот 5 децении од  матура. Генерацијата економисти од учебната 1961-1962 година го одбележаа јубилејот 5 децении од матура. Многу возбуда, насолзени очи и прегратки споделија некогашните соученици од оваа генерација на економското училиште. Сега возрасни луѓе навлезени во седмата деценија од животот со голема возбуда се потсетија на времето од своите средношколски денови.    „Ми се чини како да бевме пред 5 години во  овој школски двор. Поголем дел од соучениците не се тука некои  заради староста, а некои  од други причини,...

Continue reading

Ramiz Merko

ДУП-от за струшко крајбрежје-топ тема на седница на совет

Останатите точки на дневниот ред на советот на општина Струга, паднаа во сенка. Со задоцнување од еден час од закажаното време отпочна 39 тата седница на струшкиот Совет. Пардон за доцнењето немаше од страна на претседателот на Советот, но затоа пак, седницата почна со извинувања и забелешки на дел од советниците, во врска фамозниот ДУП за крајбрежниот појас. Мацески пред се од морален аспект, побара предлог одлука за поништување на предлог одлуката за НП на локалното крајбрежје. Крајна цел на ваквото барање би било да се изготви друг план кој ќе биде во  интерес на граѓаните, додаде тој. „Сакам...

Continue reading

c+

Спасуваме луѓе од завеани села или кубуриме со скапа опрема?

Сеуште се актуелни зимските услови во државава. Особено западниот дел се соочува со сериозни потешкотии поради наврнатиот снег. Во неколку наврати бевме сведоци на спасувања со хеликоптери, достава на лекови, храна или облека. Сепак дали вака треба да изгледа вистинското спасување од непристапен терен? Херојски спасувања на лица завеани во снегот, хеликоптерска достава на лекови, храна, топла облека. Ова се ситуациите на кои сите бевме сведоци изминативе неколку недели поради снежното невреме кое ја зафати државава. Сепак колку и да изгледа спектакуларно, дали е ова вистинскиот начин на кој...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top