Tag: бебиња

tabela

Зголемен е бројот на починати доенчиња во државата

Во Македонија минатата година починале 229 доенчиња, со што е надминат бројот на умрени доенчиња во однос на претходната година кога државата се најде на врвот на ТОП листата на Еуростат со 212 починати бебиња. Во Македонија минатата година починале 229 доенчиња, со што е надминат бројот на умрени доенчиња во однос на претходната година кога државата се најде на врвот на ТОП листата на Еуростат со 212 починати бебиња. Според најновиот извештај на Државниот завод за статистика стапката на умрени новороденчиња се искачи на 9,9 на 1000 жители, а просекот во Европа изнесува шест починати на 1000...

Continue reading

bebina

Полициски „плен“ 382 бебиња

Кинеската полиција спасила 382 грабнати бебиња и при тоа уапсила 1094 лица, кои се сомничат за организирање на трговија со деца. Кинеската полиција спасила 382 грабнати бебиња и при тоа уапсила 1094 лица, кои се сомничат за организирање на трговија со деца. Кинеската полиција спасила 382 грабнати бебиња и при тоа уапсила 1094 лица, кои се сомничат за организирање на трговија со деца, за време на операција во која разбила четири интернет криумчарски синџири, соопштува тамошното Министерство за јавна безбедност. Операцијата била организирана веднаш откако полицијата во Пекинг во источната провинција...

Continue reading

prvo bebe

Се роди првото бебенце во Охрид во новата година

Радосната вест да биде уште поубава, Охрид на 1ви Јануари стана поброен за уште две нови бебенца, како и едно родено на истекот од 2013та. Градоначалникот Бакрачески денес ги посети среќните мајки и им ја честита Новата година. Тој рече дека ако по утрото денот се познава, 2014та година ќе биде бериќетна за Охрид. Првиот ден од новата година весел, плоден и бериќетен. На гинеколошкото одделение при Општата болница се роди првото бебенце во Охрид. Радоста да биде уште поголема, во одделението на свет дојдоа уште две нови бебенца како и уште едно бебенце родено на истекот од 2013та година. Денес,...

Continue reading

bebinja

Поранешни диктатори осудени поради крадење на бебиња

Судот во Буенес Аирес осуди двајца диктатори и повеќемина високи по ранг офицери поради киднапирање на околу 500 бебиња за време на воената дикататура во 80-тите. Судот во Буенес Аирес осуди двајца диктатори и повеќемина високи по ранг офицери поради киднапирање на околу 500 бебиња за време на воената дикататура во 80-тите. Во процесот за кражба на деца за време на воената диктатура во Аргентина вчера беа осудени двајца поранешни диктатори на долгогодишни казни затвор. Судот во Буенос Аирес го осуди 86 годишниот Видела на 50 години затвор и 84 годишниот Бињоне на затворска казна од 15 години....

Continue reading

children

Скандал ја тресе Шпанија – Црквата учествувала во продажба на бебиња

Околу 30 000 шпански деца биле украдени од нивните родители и продадени во текот на последните 50 години. Околу 30 000 шпански деца биле украдени од нивните родители и продадени во текот на последните 50 години. Децата се продавале преку тајна мрежа, која се состоела од лекари, медицински сестри, свештеници и калуѓерки, кои тоа почнале да го вршат во текот на диктатурата на Франко и продолжиле до почетокот на деведесеттите години, пишува Дејли Мејл. Стотици семејства чии деца се исчезнати од болницата, се сега во правна битка со властите. Неколку мајки пред судот изјавиле дека им било кажано...

Continue reading

bebe

За лице нежно како бебешко газе-буквално!

Бебешки крем средство против стареење. Од почеток оваа крема беше исклучиво наменета за бебешки газиња, но по се изгледа дека повеќе одговара за лицата на малку постари тетки. Таканаречениот Baby Bottom Butter кој чини само 2.54 фунти со својата продажба ги надмина сите оние скапи и луксузни креми кои ветуваат дека ќе ги избришат брчките од лицето. Мајките низ цела Британија тврдат дека кремот на нивните бебиња им го направил лицето помеко и помладолико, што пак од своја страна предизвика огромен интерес кај целокупната женска популација. Кремот содржи маслиново масло и лаванда и во суштина...

Continue reading

brza pomosh

Возач на брза помош заспал додека возел три бебиња

Во судар на камион со возило на брза помош на автопатот помеѓу Белград и Ниш во Србија повредена е деветмесечна тројка. Во судар на камион со возило на брза помош на автопатот помеѓу Белград и Ниш во Србија повредена е деветмесечна тројка.За среќа, во сударот бебињата Митровиќ поминале само со полесни повреди.Бебињата,нивните родители и уште еден брачен пар се пренесени во болница во Јагодина,додека еден потешко повреден патник е однесен во болница во Белград.Виновен за сообраќајната несреќа е возачот на брзата помош кој заспал на воланот и се залетал во задниот дел на камион со приколка.Директорот...

Continue reading

Годинава во охридската болница на свет се донесени 423 бебиња

На одделението за гинекологија и акушерство, при Општа болница Охрид, годинава  на свет се донесени 423 бебиња. Бројот на машки и женски деца е сразмерно ист, вели началникот на ова одделение д-р Ѓоко Танески. Минатата 2007 година пак, бројот на новороденчињата бил 676. Статистиката покажува дека во општина Охрид минатата година, стапката на природен прираст изнесувала 0,2 промили. Д-р Ѓоко Танески додава дека бројот на новороденчиња е преполовен, споредено од пред 10 години. Исто така и бројот на жени од други општини кои доаѓаат да се породат тука е значително намален  во споредба со минатите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad