Tag: бебе

Една минута по полноќ во Македонија се роди машко бебе

Првото бебе во 2021 година се роди на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во 00.01 часот. Бебето е машко, тешко е 3 килограми и 650 грама и е долго 51 сантиметар. Првото бебе во 2021 година се роди на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во 00.01 часот. Бебето е машко, тешко е 3 килограми и 650 грама и е долго 51 сантиметар. Мајката на бебето е Бојана Смилеска од Скопје и тоа е нејзино второ дете. Универзитетската клиника објави фотографии од тимот што дежураше на новогодишната ноќ и го донесе на свет првото бебе. Првата посета на првороденото...

Continue reading

Првото бебе во оваа година е машко

Првото бебе во оваа година е машко. Бебето дојде на свет во 13 часот и 13 минути. Синчето  е  втора рожба на триесетгодишната мајката Нита Кркути од Дебар. Бебето дојде на свет во 13 часот и 13 минути. Новороденчето е здраво  бебе, родено  со тежина од 3600 грама, а долго 54 цм. Спонтаното породување го изврши медицински тим од гинеколошкото одделение при Општа болница Охрид,  предводено од гинеколог  д-р Мимоза Влаши Хиса, специјалист акушер и  неонаталогот д-р Зорица Стрезоска. Традиционално, се очекува мајката  и првороденото бебе во Новата година да ги посети градоначалникот Константин...

Continue reading

Во Охрид на пладне се роди машко бебе новиот жител во 2018 година

Во Охрид на пладне се роди машко бебе новиот жител во 2018 година. Во општа болница на одделението на  гинекологија се роди првото момче, а два часа подоцна на свет дојде и женско бебе. Во посета на двете бебиња и мајки дојде охридскиот градоначалник и им посака здравје и среќно детство и им  врачи  подароци.  Во  11 часот и 49 минути на одделението на гинекологија на свет дојде првиот жител на Охрид во 2018 година. Мајката Катерина Глигороска роди машко бебе. Бебето е трето дете во семејството Глигороски. За текот на породувањето се погрижи медицинската екипа на чело со д-р Мимоза Влаши. „Првото...

Continue reading

Леона Василевска е првото бебе родено во Охрид во новата 2017-та година

Тешка три килограми и 100 грама, Леона на свет дојде во гинеколошкото одделение при општата болница и е жив доказ дека имаме подобрување на неонаталната слика на градов. Претседателката на советот на Општина Охрид, Гордана Коњаноска и поска добредојде на Леона, најмладата и првата жителка на Охрид во 2017-та година. Традиционално од претседателката на Советот мајката на Леона, Нела Најдеска Василеска, покрај букет цвеке, доби и чек со 10.000 денари, како подршка на семејството во овие први денови за доаѓањето на приновата дома. „Секако на овој начин сакаме да потенцираме дека она што е најголемо...

Continue reading

logo

Пријавил исчезнување на сопругата и седуммесечно бебе

На 10.05.2016 година во 22.15 часот во ПС-Струга, Е.Д. (47) од Делчево, а со привремен престој во Струга, пријавил дека истиот ден околу 17.15 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата невенчана сопруга В.Д. (36) од с.Радолишта, струшко, при што со неа го зела и нивното седуммесечно бебе. На 10.05.2016 година во 22.15 часот во ПС-Струга, Е.Д. (47) од Делчево, а со привремен престој во Струга, пријавил дека истиот ден околу 17.15 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата невенчана сопруга В.Д. (36) од с.Радолишта, струшко, при што со неа го зела и нивното седуммесечно...

Continue reading

Се чека првото бебе во Охрид

Годинава во Охрид започна без принова. На одделението за гинекологија при општа болница  сеуште се чека првото новороденче во Новата 2016 год.   Годинава во Охрид започна без принова. На одделението за гинекологија при општа болница  сеуште се чека првото новороденче во Новата 2016 год. Меѓутоа охриѓанка се породила во Струга, па така првото охриѓанче според информациите од Општа болница во Струга е родено на ова одделение. За разлика од Охрид, соседна Струга, годината ја започна со 5 новороденчиња. Првото родено е во 6 часот и 55, машко дете со тежина од 3 150 грама. Според народните кажувања...

Continue reading

Неа ја мрази цела Кина

Популарната водителка прогласена за предавник Во очите на јавноста Чаи Џинг важела за адвокат на кинеските интереси. На натпреварот за говорништво во 2009 година ја истакнала важноста на силната кинеска нација, а благодарејќи на написите за САРС и за земјотресот во Сиучан, станала ценет истражувачки новинар. Меѓутоа, восхитувањето на нејзините гледачи паднало во вода оној момент кога во медиумите осамна фотографија на Чаи на американски аеродром со бебе в раце. Водителката одлучила ќерката Чаи Џиран да ја роди на американска територија, што покренало лавина од бес на Твитер и на кинеската социјална...

Continue reading

лого

Ж.Ц. „Бисера“ со поддршка за иницијативите кои се во интерес на жената и семејството

Женски Центар „Бисера“ ја поддржува иницијативата за потпишувањето на меморандумот за соработка помеѓу локалната самоуправа и Општата болница, за доделување паричен надоместок за секое новородено бебе, како стимулација за зголемување на наталитетот во Охрид и Македонија. Женски Центар „Бисера“ ја поддржува иницијативата за потпишувањето на меморандумот за соработка помеѓу локалната самоуправа и Општата болница, за доделување паричен надоместок за секое новородено бебе, како стимулација за зголемување на наталитетот во Охрид и Македонија. Од Женскиот Центар „Бисера“ информираат дека во нивната...

Continue reading

prvo bebe

Се роди првото бебенце во Охрид во новата година

Радосната вест да биде уште поубава, Охрид на 1ви Јануари стана поброен за уште две нови бебенца, како и едно родено на истекот од 2013та. Градоначалникот Бакрачески денес ги посети среќните мајки и им ја честита Новата година. Тој рече дека ако по утрото денот се познава, 2014та година ќе биде бериќетна за Охрид. Првиот ден од новата година весел, плоден и бериќетен. На гинеколошкото одделение при Општата болница се роди првото бебенце во Охрид. Радоста да биде уште поголема, во одделението на свет дојдоа уште две нови бебенца како и уште едно бебенце родено на истекот од 2013та година. Денес,...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top