Tag: бахреин

persiski zaliv

Една валута за земјите од Персискиот залив?

Шест земји од Персискиот залив би требало да реализираат план за воведување единствена валута. Шест земји од Персискиот залив би требало да реализираат план за воведување единствена валута, слична на онаа која ја користат 17-те земји членки на еврозоната, истакна поранешниот главен економист на Меѓународниот финансиски центар во Дубаи, Насер Саиди. Тој потенцира дека Саудиска Арабија, Кувајт, Бахреин, Катар, Обединетите Арапски Емирати и Оман имаат ниска стапка на долгови, мал буџетски дефицит, голема количина девизни резерви и огромни природни ресурси, што потврдува дека воведувањето на заедничка...

Continue reading

Sebastijan Fetel

Фетел убаедлив во Бахреин

Себастијан Фетел победи на трката за Големата награда на Бахреин. Актуелниот светски шампион постигна втора победа во четири трки од почетокот на сезоната во Формула 1. Благодарение на неочекуваниот развој на настаните на патеката Сахир, Германецот успеа да ја зголеми предноста на врвот во генералниот пласман.Фетел ја започна трката од втората позиција, зад сонародникот Нико Розберг, но уште во третиот круг на излегување од свиок број 4 се најде на чело на колоната на која остана до крајот. Во своето Гран при со реден број 200, Фернандо Алонсо, се вмеша во битката за лидерската позиција во раните...

Continue reading

Sebastijan Fetel

Фетел прв во Бахреин

Формула 1 шампионот Себастијан Фетел се врати на врвот во генерален пласман остварувајќи ја првата победа за Ред Бул во оваа сезона на интересната трка во Бахреин. Формула 1 шампионот Себастијан Фетел се врати на врвот во генерален пласман остварувајќи ја првата победа за Ред Бул во оваа сезона на интересната трка во Бахреин. Со 22. победа на 24-годишниот Германец, и прва во кралството во Персискиот Залив, формула 1 сега има четири победници во првите четири не-европски трки. Тој добро се испоти во последните кругови во борбата со светскиот шампион од 2007, Кими Раиконен, кој заврши втор пред...

Continue reading

Bahrain GP

Ќе има ли трка во Бахреин?

Немирите во Бахреин продолжуваат, а поради нив медицинските екипи од GP2 серијата беа префрлени од патеката во Шакир, во локалните болници за да им помогнат на големиот број ранети луѓе кои се судрија со полицијата.  Протестите започнаа во главниот град Манама, откако илјадници протестанти ги блокираа улиците за да ги добијат своите политички права. Во Бахреин владее семејство на Сунитските муслимани, кои се обидуваат да воспостават ред врз мнозинското, Шиитско население. Предсезонските тестирања на Ф1 во Бахреин треба да започнат на 3 Март, а отварањето на сезоната треба да се случи на 13...

Continue reading

kral na Bahrein

Султанот од Бахреин му дели пари на населението за да не протестира

Бахреинскиот крал одлучи на секое семејство во земјата да му подари по 1.000 динари (2.650 долари), во нов обид да ја придобие јавноста пред протестите кои се планираат за следната недела. Бахреинскиот крал одлучи на секое семејство во земјата да му подари по 1.000 динари (2.650 долари), во нов обид да ја придобие јавноста пред протестите кои се планираат за следната недела. Повеќе аналитичари сметаат дека во овој момент во Бахреин не постои ризик од народно востание и уривање на режимот, по примерот на Тунис и Египет, но се согласуваат дека оваа арапска земја е најчувствителна на немири во...

Continue reading

Shumaher

Шумахер се чувствува како “дете пред Божиќ”

Михаел Шумахер вели дека се чувствува како “дете кое едвај го чека Божиќ”, потврдувајќи го ентузијазмот пред враќањето во формула 1. Новата сезона е на помалку од една недела, откако во петок ќе се одржат двете официјални тренинг сесии пред Бахреин ГП трката, кога конечно ќе започне вистинската битка во спортот, со крајот на “лажната војна” на тестирањето последниот месец. Михаел Шумахер вели дека се чувствува како “дете кое едвај го чека Божиќ”, потврдувајќи го ентузијазмот пред враќањето во формула 1. Новата сезона е на помалку од една недела, откако во...

Continue reading

f1

Мерцедес со „супер дифузер“ до победа во Бахреин!

Иако на патеката Мекларен се наметна како најголем фаворит во пресрет на почетокот на сезоната во Бахреин, Ф1 светот ги насочи своите мисли кон тимот на Мерцедес и неговиот нов контраверзен супер дифузер. Иако на патеката Мекларен се наметна како најголем фаворит во пресрет на почетокот на сезоната во Бахреин, Ф1 светот ги насочи своите мисли кон тимот на Мерцедес и неговиот нов контраверзен супер дифузер.Тимот кој минатата година ја започна приказната со двојните дифузери (Браун), оваа година го донесе проблемот на поинакво ниво. Формата на Мерцедес беше честа „тема за дилема“ на конкурентите,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top