Tag: батериите

Успешно тестирано Wi-Fi полнење на батериите на мобилните уреди

Во блиска иднина веројатно ќе се поздравиме со стандардните полначи за телефони Имајќи во предвид дека бројот на уреди кој секојдневно ги користиме е сѐ поголем и дека интересот сѐ повеќе се зголемува, логично е да се размислува за пронаоѓање на решение за полнење на уредите. Научниците од Универзитетот во Вашингтон успешно тестирале Wi-Fi полнење така што на различни уреди поврзувале сензори кои се во можност да примаат Wi-Fi сигнали и да ги претвораат во енергија која ја полни батеријата. Тимот на американски научници овој систем сакал да го интегрира на веќе постоечката Wi-Fi инфраструктура...

Continue reading

Идни чувари кои ќе се грижат за безбедноста

Сами носат одлука што треба да направат Пред неколку години Јужна Кореа најави дека за безбедноста во нивните затвори ќе се грижат роботи кои ќе внимаваат на затворениците, а на почетокот на овој месец на настанот “Rise of the robots”, Microsoft прикажа чувари кои ќе се грижат за безбедноста во иднина. Тие чувари – роботи изгледаат како мали вселенски бродови,  ги коментирале К5 роботите на PC Mag, а ги движат компјутери со напредна вештачка интелегенција која следи сѐ што се случува, и ако е потребно превзема акција. Роботите ги развила американската компанија Knightscope и се опремени со 4...

Continue reading

Еве зошто се празнат батериите

И најнапредните литиум-јонски батерии го губат капацитетот Дури и најнапредните литиум-јонски батерии со време го губат својот капацитет. Тоа што дава надеж за овој проблем се двете нови студии спроведени со поддршка на американското министерство за енергетика. Овие студии упатуваат на малите нанокристали како виновници за намалување на капацитетот на батеријата. Клучот за разрешување на мистеријата бил во набљудувањето на материјалот од кој се изработени катодите и анодите на модерните батерии. Научниците веќе докажале дека овие компоненти се главниот виновник за пропаѓање на батериите, но...

Continue reading

Уште една мистерија за летот MH370

Што друго се наоѓало во пратката со батерии? Новите информации за багажот кој го превезувал Боингот 777 кој исчезна на 8 март, доведоа до нови прашања поврзани со превозот на литиумските батерии. Тие се наоѓале во поголема заедничка пратка која била тешка 2453 килограми, стои во соопштението на Malaysia Airlines. Star online цитирал неименуван извор од компанијата NNR Global Logistic кој вели дека батериите имале тежина од нешто помалку од 200 килограми. Се поставува прашањето што имало друго во таа заедничка пратка а била тешка 2.253 килограми. Неименуваниот извор не можел да открие што имало...

Continue reading

nissan leaf

„NISSAN“ лансира ново возило со нулта емисија штетни гасови

Јапонскиот „Нисан“ денеска означи голем пресврт во автомобилската индустрија со лансирање на ново возило со нулта емисија штетни гасови „лиф“ (leaf), прв електричен автомобил кој масовно ќе се продава. Јапонскиот „Нисан“ денеска означи голем пресврт во автомобилската индустрија со лансирање на ново возило со нулта емисија штетни гасови „лиф“ (leaf), прв електричен автомобил кој масовно ќе се продава. „Нисан“ соопшти дека моделот „хеџбек“ со пет седишта може да премине 200 километри со едно полнење на батерии според јапонски тест стандарди, односно 117 километри по критериумите на американската...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top