Ознака: бар

МАЖ УПАДНА ВО БАНКА ВО БАР И СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ АКТИВИРА ЕКСПЛОЗИВНА НАПРАВА

Post Views: 0 Црногорската полиција утрово евакуираше улица во Бар откако маж упадна во подружницата на една банка и се закани дека ќе активира експлозивна направа. Тој на банката залепи натпис „Вратете ги парите што ги украдовте од работниците на Приморка‘, претпријатие чие пропаѓање стана голем скандал во Црна Гора. Полицијата потврди дека едно лице се заканува со експлозивна направа.Мажот кој се претстави како Един Бегзиќ претходно на медиумите им доставил снимка од Јутјуб, во која ги повика црногорските власти да помогнат во решавањето на ситуацијата со банката, тврдејќи...

Continue reading

corapi

„Ние сме свесни за Дауновиот синдром“

Post Views: 0 Донаторска акција за денот на лицата со Даунов синдром. Во декември 2011 година, Генералното Собрание на Обединетите Нации го прогласи 21 Март за Светски ден на Дауновиот Синдром. Генералното Собрание одлучи дека почнувајќи од 2012 година, секоја наредна година на 21 март ќе се одбележува Светскиот Ден на Дауновиот Синдром, и ги поканува сите земји членки на ОН, релевантните организации на системот на ОН други меѓународни организации, вклучувајќи ги невладините организации и приватниот сектор, да го одбележат овој ден на соодветен начин, со цел да се постигне...

Continue reading

Водовод Охрид ќе поставува бар кодови за полесно читање на водомерите

Post Views: 0 Од МЈП Проаква Струга Р.Е. Водовод ги известуваат сите корисници на водоснабдителниот систем со кој стопанисува јавното претпријатие, дека ќе започне со имплементација на новиот проект кој се состои од монтажа на картички со бар кодови. За таа цел потребно е да се обезбеди непречен пристап до водомерните броила, односно соработка од потрошувачите. Преку поставување на овие бар кодови ќе се овозможи полесно, точно и наверемено читање, а со тоа и поголема заштита на корисниците.-информираат од Р.Е. Водовод-Охрид. Екипите на МЈП ПРОАКВА се на терен и веќе започнаа...

Continue reading

Никнува најголемиот воден парк на Јадранот

Post Views: 0 Градоначалникот на Будва, Лазар Раѓеновиќ, извршниот директор на компанијата Aquaterra Solutions, Денис Иполитов и членот на Управата Сахрет Ајдарпашиќ положија камен темелник и со тоа ја означија изградбата на најголемиот забавен воден парк на Јадранот, на брдото Топлиш над Будва, пишува црногорскиот весник Vijesti. Првата фаза на водениот парк ќе биде завршена до 15 јули. Компанијата Aquaterra Solutions кон крајот на 2014 година склучи договор со општина Будва за закуп на 41.889 квадратни метри земјиште на 30 години, со годишно плаќање од 240.000 евра. Компанијата...

Continue reading

„Бар Ремарк“ премиерна изведба на Охридско лето

Post Views: 0   Животната приказна за луѓето кои поминале низ стравот и ужасот на војната и нивната немоќ да се ослободат од сенките на минатото, ја пренесува Битолскиот Народен театар, преку премиерната изведба на поставката „Бар Ремарк“. Валентин Светозарев, директорот на битолскиот театар истакна дека задоволство му е што соработува со имиња на странски режисери, посебно до русинот Александар Баргман, кој според него, не е само режисер, туку се што може да се работи во театар. „Тоа е секогаш работа која треба да се испроба. Едно е да се разговара на маса, друго е да се...

Continue reading

тино

Нова угостителска понуда бар и паб од познатиот охридски бренд ТИНО

Post Views: 0   Со отварањето на “Tino’s pub & bar”, охридската ривиера доби нова угостителска понуда. Познатите содржини од овој бренд со долгогодишна угостителска традиција, како што се  хотел “Тино“ на охридскиот кеј и спа центарот во населбата Свети Стефан, менаџментот реши да ги надополни со новоотворениот угостителски објект – паб и бар. “Наша идеја беше да понудиме нешто поразлично од тоа што до сега го нуди брендот „Тино“. Објектот ќе функционира во склоп на хотелот „Тино“ на охридскиот кеј и за нас лично претставува заокружување на една...

Continue reading

bolnica

9 лица завршиле на охридската хирургија по тепачка во кафе бар

Post Views: 0 9 повредени во тепачка само во текот на изминатата ноќ во угостителски објект во Охрид. Синоќа по полноќ на хируршкото одделение, завршиле 9те лица со полесни телесни повреди. По укажаната хируршка  интервенција тие се пуштени дома. Охридските хирурзи деновиве имаат полни раце работа. Покрај интервенциите врз повредени во сообраќајни несреќи,  и други различни несреќни случаи, охридските хирурзи секојдневно  интервенираат врз повредени во тепачки кои во Охрид како туристички центар ги има почесто. „ Последните неколку дена се зголемени случувањата. Има повеќе...

Continue reading

smoking

Ќе се затвораат локали на две недели ако некој запали цигара

Post Views: 0 Инспекторите од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ќе затвораат на 7 или 15 дена одреден објект – кафеана, кафетерија, ноќен бар, кафе бар, кабаре, диско клуб или пивница, доколку утврдат дека во него се пуши. Ова право на припадниците на ДПИ им го овозможуваат најновите измени на Законот за пушење, кои доцна синоќа ги изгласаа пратениците во Собранието.– Во Македонија се пушат околу 11.000 тони цигари, што е 5,5 килограми цигари по поединец. Над 40 отсто од популацијата пуши, 20 отсто од средношколците, а старосната граница е спуштена под 14 години....

Continue reading

свр

Шест лица приведени за тепачка во кафе бар и во Општа болница Охрид

Post Views: 0 Охридската полиција приведе шест лица кои предизвикле тепачка во кафе бар и во општа болница Охрид. Настанот се случил во 1 часот по полноќ, кога под дејсво на алкохол четири лица во охридски кафе бар по меѓусебна расправија започнале физички да се пресметуваат со тупаници, чаши и шишиња. Тројца од нив на возраст од 18, 25 и 40 години  завршиле на хируршкото оддление. Тројца доктори  истовреме хируршки интервенирале на повредените пациенти во пределот на главите, немало пациенти  со прострелни рани, информираше хирургот Димитар Арнаудов. „ Повредените изгледаа...

Continue reading

crven krst

70 години хуманост и посветена работа на Црвен крст-Охрид

Post Views: 0   Најхуманата, исклучително почитуваната и посветена организација, Црвениот крст од Охрид денес го прославува својот прекрасен јубилеј. 70 години постоење, 70 години посветеност и хуманизам, 70 години од основањето на оваа општинска организација. Со свечено дефиле од пред споменикот на основачот на Меѓународната организација на Црвениот крст, Анри Динан, денес, волонтерите, раководството, сите членови, поддржувачи и соработници на охридскиот Црвен крст ги започнаа чествувањата на нивниот јубилеј. Весна Терзиоска, потпретседател на О.О на Црвениот крст од Охрид,...

Continue reading

falsifikat

Охриѓанец фалсификувал долари

Post Views: 0 Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Фалсификување пари“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.П. (24) од Охрид.   На 22 ноември минатата година, пријавениот на негов пријател кој работел како ноќен чувар во кафе бар,  му дал банкнота од 100 американски долари со цел да ја размени за денари. Настанот се случил во 04 часот кога пријавениот кој бил со уште три други лица, го забележал ноќниот чувар во кафе бар лоциран на улицата „Партизанска“ во Охрид. Со образложение дека имал долари што сакал да ги размени бидејќи му требале денари...

Continue reading

kafici

Кафулињата ќе работат до 12 часот на полноќ

Post Views: 0 Преку недела може да работат од 07 до 24 часот, во петок и сабота, за и спроти празнични денови од 07 до 01 часот Од 1-ви септември за угостителските објекти ќе се скрати работното време, согласно Законот за угостителска дејност. Преку недела може да работат од 07 до 24 часот, во петок и сабота, за и спроти празнични денови од 07 до 01 часот. Ова важи за сите угостителски објекти за исхрана без оглед на видот услуги. Диско клубовите и диско клубовите на отворен простор ќе работат од 19 до 04 часот, односно до 06 часот во петок, сабота, за и спроти празнични...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top