Tag: Барак

Првата порака на Путин на Твитер

Неодамна овозможено е да се види првата порака на Твитер На социјалната мрежа Твитер неодамна е овозможено прегледување на првите пораки на сите корисници. Еве на кого му ја посветил својата прва порака претседателот Путин. Не требаше многу некој да се сети да го прегледа профилот на рускиот претседател Владимир Путин чиј прв твит објавен на неговиот службен профил на англиски јазик, денес делува многу иронично. Владимир Путин својот прв твит го упатил ни малку ни повеќе туку на американскиот претседател Барак Обама. “Му честитам на избраниот претседател на САД, Барак Обама”, стои на првиот...

Continue reading

Обама должи два сандаци пиво

Ги чека своите два сандаци пиво Не криејќи го задоволството, си ги побарал своите два сандаци пиво од американскиот претседател Барак Обама, по победата на Канада над САД во хокеј на мраз. Канадскиот премиер Стефан Харпер напишал на Твитер – “Ги чекам своите сандаци пиво”, обраќајќи му се на американскиот претседател Барак Обама. Имено двајцата челници се обложиле по два сандаци пиво за натпреварите помеѓу женскиот и машкиот натпревар помеѓу Канада и САД. Исто како и во 2010, Обама и Харпер се обложиле во победа на своите репрезентации, а Канада ги доби двата натпревари во Сочи, исто како и...

Continue reading

logo

Колкава е платата на американскиот претседател Барак Обама?

Дали некогаш сте се запрашале колку долари се слеваат годишно на сметката на американскиот претседател Барак Обама? Дали некогаш сте се запрашале колку долари се слеваат годишно на сметката на американскиот претседател Барак Обама? Според Celebritynetworth првиот црномурест претседател на Америка има годишна плата од 400.000 долари. Но, кога на таа, и онака голема сума, ќе се додадат бонусите и сметките за патувања, тогаш Обама годишно заработува и над половина милион долари.  Верувале или не, Обама годишно добива 20.000 долари бонус за забава и релаксирање. Сепак, има тешка и одговорна професија....

Continue reading

Barak Obama

Ќе признае ли Обама дека не посетиле вонземјани?

Во Белата куќа се врати Џон Подеста, шефот на персоналот за време на вториот мандат на Бил Клинтон, кој, сепак, во вториот мандат на актуелниот американски претседател Барак Обама нема да се занимава со секс-скандали, туку можеби со вонземјани. Во Белата куќа се врати Џон Подеста, шефот на персоналот за време на вториот мандат на Бил Клинтон, кој, сепак, во вториот мандат на актуелниот американски претседател Барак Обама нема да се занимава со секс-скандали, туку можеби со вонземјани. Според американските медиуми Подеста можеби ќе работи на подготовка на објавувањето на информациите што Владата...

Continue reading

brod

Сириското хемиско оружје, ке се уништува на американски брод во Средоземно Море

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама предлага сириското хемиско оружје да се уништи во меѓународни води на американски брод. Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама предлага сириското хемиско оружје да се уништи во меѓународни води на американски брод. Планот, кој треба да биде одобрен предвидува оружјето да биде уништено на бродот „Кејп Реј“ во Средоземно Море, додека во близина патролираат бродови на американската воена морнарица. Планот за уништување на сириското хемиско оружје разработен е од Пентагон и се претпоставува дека на тој начин ќе бидат избегнати...

Continue reading

kapitol Hil

САД избегнаа банкрот во последен момент

Двата дома на американскиот Конгрес го одобрија договорот со кој заврши делумната блокада на владата, и со тоа ја оттргна земјата од работ на историски банкрот кој се закануваше со глобална финансиска катастрофа.   Двата дома на американскиот Конгрес го одобрија договорот со кој заврши делумната блокада на владата, и со тоа ја оттргна земјата од работ на историски банкрот кој се закануваше со глобална финансиска катастрофа. Претседателот Барак Обама го потпиша законот, со кој привремено се поправаат, фундаменталните разлики околу буџетот меѓу репбликанците и демократите. Со договорот, кој најпрвин...

Continue reading

guantanamo

Затворот Гвантанамо конечно под клуч?

Американскиот претседател Барак Обама уште еднаш повика на затварање на затворот Гвантанамо на Куба,при што наглaси дека тој затвор им штети на интересите на САД. Американскиот претседател Барак Обама уште еднаш повика на затварање на затворот Гвантанамо на Куба,при што наглaси дека тој затвор им штети на интересите на САД. Изјавата на Обама доаѓа по бројните вести за штрајк со глад на затворениците, како и мерките на присилно хранење што се вршат над нив од страна на затворските служби. -Затворот е штетен на меѓународен план, ја загрозува соработката со нашите сојузници во борбата против...

Continue reading

Caroline Kennedy

Кенедиеви остануваат во политиката

Американскиот претседател Барак Обама побара од ќерката на Џон Фицџералд Кенеди, некогашниот претседател кој беше убиен во Тексас во 1963 година, да ја преземе важната функција, амбасадор на САД во Јапонија. Американскиот претседател Барак Обама побара од ќерката на Џон Фицџералд Кенеди, некогашниот претседател кој беше убиен во Тексас во 1963 година, да ја преземе важната функција, амбасадор на САД во Јапонија. Керолајн Кенеди (56), активно го поддржуваше Обама на изборите во 2008 и 2012 година, но потоа се повлече од политичкиот живот.Таа размислувала и да се кандидира за сенаторско место...

Continue reading

obama vs romney

Обама vs Ромни, по втор пат

Барак Обама и Мит Ромни вчера во Њујорк по втор пат се соочија во агресивна и овој пат многу поизедначена дебата. Барак Обама и Мит Ромни вчера во Њујорк по втор пат се соочија во агресивна и овој пат многу поизедначена дебата.Во дебатата во која прашањата ги поставуваа политички неопределени граѓани на Њујорк, најмногу контроверзи во  предизвика прашањето за нападот на конзулатот во Либија, во кој беше убиен американскиот амбасадор Кристофер Стивенс и уште тројца Американци.  Ромни го обвини Обама дека по нападот заминал да собира изборни донации во Лас Вегас, но интересно беше што Обама рече...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top