Tag: банкрот

Грција повторно под закана за банкрот

Министрите за финансии на еврозоната ќе мораат да носат тешки одлуки На европските берзи денес цените на акциите се во остро паѓање бидејќи на Грција ѝ се заканува банкрот и излегување од еврозоната, откако во неделата не беше постигнат никаков напредок во преговорите за решавање на грчките должнички проблеми. Лошото расположение на пазарите е последица на уште еден пропаднат обид за пронаоѓање на решение за грчките долгови. Во неделата состанокот помеѓу претставникот на грчката влада и нејзините кредитори траел помалку од еден час и не вродил со никаков напредок. Европските официјални лица...

Continue reading

Elizabeta II

Бара собарици, а се соочува со банкрот

Кралицата Елизабета е пред банкрот. Британските власти истакнале дека трошоците на кралицата мора да се намалат бидејќи во спротивно таа ќе банкротира. Кралицата Елизабета е пред банкрот. Британските власти истакнале дека трошоците на кралицата мора да се намалат бидејќи во спротивно таа ќе банкротира. Одборот за јавни трошоци на британскиот парламент соопшти дека финансиската состојба на Кралицата Елизабета е многу тешка, затоа што резервите паднале на историски минимум на само милион фунти од 35 милиони колку што изнесувале во 2001 година. За колапсот на “кралскиот буџет” парламентарците...

Continue reading

kapitol Hil

САД избегнаа банкрот во последен момент

Двата дома на американскиот Конгрес го одобрија договорот со кој заврши делумната блокада на владата, и со тоа ја оттргна земјата од работ на историски банкрот кој се закануваше со глобална финансиска катастрофа.   Двата дома на американскиот Конгрес го одобрија договорот со кој заврши делумната блокада на владата, и со тоа ја оттргна земјата од работ на историски банкрот кој се закануваше со глобална финансиска катастрофа. Претседателот Барак Обама го потпиша законот, со кој привремено се поправаат, фундаменталните разлики околу буџетот меѓу репбликанците и демократите. Со договорот, кој најпрвин...

Continue reading

ne za shtedenje

ЕУ нема план Б за грчкиот „ден Д“

Грчкиот парламент денес треба да се изјасни околу мерките за штедење кои ги предложила владата. Во Брисел се очекува новиот пакет мерки да биде усвоен. Причина за тоа е тоа што Европската Унија нема план Б за спас за Грција, пишува “Дојче Веле“. Германскиот министер Волфганг Шојбле на последниот состанок на министрите за финансии на земјите членки на ЕУ во Луксембурк одговарајќи на новинарско прашање“ што ако Грците не го усвојат новиот пакет мерки за штедење“, тој сосема неочекувано рекол, “Одлуката е на Грција, ние секоја одлука ќе ја почитуваме. Нашиот совет е да оди по патот кој е договорен,...

Continue reading

Naum Jovanovski

„Емо“ банкротирана фирма

Над 1000 вработени во „Емо“ не зеле плата повеќе од 3 години. Над 1000 вработени во „Емо“ не зеле плата повеќе од 3 години. Плата, односно социјална помош како што велат од охридската СДСМ, земаат само вработените во новоформираните ДООЕЛ-и. Но, и тие последно зеле во септември минатата година, информираат од охридскиот СДСМ. Излегоа со констатација дека „Емо“ е банкротирана фирма, некогашната гордост на Охрид сега е трагедија на човечки судбини. Со последното прекршување на законот за бруто плата ги замолчуваат работниците за вистинската состојба во која се наоѓа фирмата, додаваат од таму....

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top