Tag: банкнота

falsifikat

Охриѓанец фалсификувал долари

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Фалсификување пари“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.П. (24) од Охрид. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Фалсификување пари“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.П. (24) од Охрид.   На 22 ноември минатата година, пријавениот на негов пријател кој работел како ноќен чувар во кафе бар,  му дал банкнота од 100 американски долари со цел да ја размени за денари. Настанот се случил во 04 часот кога пријавениот кој бил со уште три други лица, го забележал ноќниот чувар во кафе бар лоциран на улицата...

Continue reading

Еве зошто е посебна новата банкнота од 10 евра

Новата банкнота содржи неколку промени Од денес е во оптек нова банкнота од 10 евра. На неа има неколку промени поради кои ќе биде многу тешко да се фалификува. Таа има поизразени релјефни линии кои можат да се почуствуваат со допир на прстот, предната страна има рефлектирачки делови, серискиот број е со смарагдно зелена боја, а ако се погледне од косо, се гледа светлечка линија во бројот која изгледа дека се движи, а целиот сериски број притоа ја менува бојата од смарагдно зелена во сина. Иако последните неколку години не е зголемен бројот на фалсификување на банкноти, Европската централна...

Continue reading

Колку бактерии има една просечна банкнота

Само едно од пет лица мијат раце Истражувањето покажало дека користењето на банкноти и метални пари е нехигиенско, сепак, само едно од пет лица мијат раце по употребата на пари. Истражувањето е спроведено на 9923 Европјани над 18 години каде биле вклучени Велика Британија, Франција, Шпанија, Данска, Полска, Грција, Унгарија, Романија, Чешка и Хрватска. Тоа покажало дека две третини од Европјаните веруваат дека банкнотите се валкани, додека само еден од петмина мие раце по допирот со нив. Три четвртини од испитаниците во оваа студија се сложиле дека треба да бидат внимателни кога станува збор...

Continue reading

dolar

Најскапата банкнота во светот

Првата австралиска банкнота, издадена на 1 мај 1913-та година, се продава за 3.6 милиони долари. Првата австралиска банкнота, издадена на 1 мај 1913-та година, се продава за 3.6 милиони долари. Банкнотата е со номинална вредност од 10 шилинзи (околу 1 долар денес.) и била подарок од австралискиот премиер Андреј Фишер за ќерката на британскиот генерал-гувернер на Австралија лорд Денман. 5-годишната Џудит Денман лично го напишала серискиот број – M000001. Во 1914-та година Лордот се враќа со семејството во Англија. Џудит починала таму во 1987-та година, а 12 години подоцна меѓу личните предметите...

Continue reading

evra

Лажни евра низ Македонија

Уапсени се двајца мажи и против нив се поднесени кривични пријави за фалсификување пари, соопшти денеска полицијата. Уапсени се двајца мажи и против нив се поднесени кривични пријави за фалсификување пари, соопшти денеска полицијата. Истиот извор наведе дека станува збор за охриѓанец и штипјанец. Охриѓанецот идентификуван со иницијали И.М. (46) во септември во една од градските банки пуштил во оптек фалсификувана банкнота од 200 евра, додека штипјанецот Д.П. (37) во октомври во продавница во Штип пуштил во оптек лажна банкнота од 50 евра. {loadposition content9}

Continue reading

falsifikuvani pari

Скопјани пазареле со фалсификувани пари во Струга

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Х.Е. (45) и А.И. (45), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „фалсификување пари“. Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Х.Е. (45) и А.И. (45), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „фалсификување пари“.На 2 септември годинава пријавените во Струга во продавница за текстилни производи пуштиле во оптек фалсификувана банкнота од 50 евра.Од полицијата информираа дека се испитува дали овие две лица пуштале и други фалсификувани банкноти во оптек. {loadposition content9}

Continue reading

Obama

Обама на банкнотата од еден долар?

Во САД е објавен конкурс за нов дизајн на банкнотите од еден долар на кој учесниците треба да предложат варијанти за обновување на надворешниот изглед на американската банкнота, пишува американскиот печат. Во САД е објавен конкурс за нов дизајн на банкнотите од еден долар на кој учесниците треба да предложат варијанти за обновување на надворешниот изглед на американската банкнота, пишува американскиот печат. Според првичните податоци од конкурсот, кој ќе биде отворен до 30 септември, најмногу гласови собрал проектот на британско-американското дизајнерско студио „Даулинг Данкан“, чиишто сопственици...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top