Tag: банкнотата

Се повлекува банкнотата од 5.000 денари

Народна банка ќе пушти во оптек две нови книжни банкноти од 200 и од 2.000 денари На 15 декември, Народна банка ќе пушти во оптек две нови книжни пари во апоени од 200 и од 2.000 денари, а ќе ја повлече банкнотата од 5.000 денари. Оваа одлука била усвоена на седницата на советот на Народна банка, а, како што велат, произлегла од потребата за „ребалансирање на постоечката апоенска структура на книжните пари во оптек.“ Во врска со повлекувањето на петилјадарката, Народна банка соопшти дека нивната примена во секојдневните трансакции била незначителна, а од неа немале голема потреба ниту банките....

Continue reading

Банкнотата од десет американски долари ќе ја краси женско лице

Прв пат по сто години една жена ќе се најде на банкнота од 10 американски долари Прв пат во сто години една жена ќе се најде на банкнотата од 10 американски долари која ќе биде пуштена во промет во 2020 година, објавија властите на САД. Идентитетот на личноста која ќе ја краси банкнотата ќе се открие во текот на оваа година по консултацијата со јавноста, изјавил американскиот министер за финансии Jacob Lew. Не најавувајќи на кого ќе му припадне конечниот избор, Lew рекол дека тоа “мора да биде жена која работела на унапредување на демократијата”. Претходна жена на која и било укажано чест да...

Continue reading

falsifikat

Охриѓанец фалсификувал долари

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Фалсификување пари“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.П. (24) од Охрид. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Фалсификување пари“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.П. (24) од Охрид.   На 22 ноември минатата година, пријавениот на негов пријател кој работел како ноќен чувар во кафе бар,  му дал банкнота од 100 американски долари со цел да ја размени за денари. Настанот се случил во 04 часот кога пријавениот кој бил со уште три други лица, го забележал ноќниот чувар во кафе бар лоциран на улицата...

Continue reading

dolar

Најскапата банкнота во светот

Првата австралиска банкнота, издадена на 1 мај 1913-та година, се продава за 3.6 милиони долари. Првата австралиска банкнота, издадена на 1 мај 1913-та година, се продава за 3.6 милиони долари. Банкнотата е со номинална вредност од 10 шилинзи (околу 1 долар денес.) и била подарок од австралискиот премиер Андреј Фишер за ќерката на британскиот генерал-гувернер на Австралија лорд Денман. 5-годишната Џудит Денман лично го напишала серискиот број – M000001. Во 1914-та година Лордот се враќа со семејството во Англија. Џудит починала таму во 1987-та година, а 12 години подоцна меѓу личните предметите...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad