Tag: балтичките

Зголемено воено присуство на САД

Американскиот секретар за одбрана најавил Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел најавил поголемо воено присуство во Полска и балтичките држави. Поголемото воено присуство ќе биде како поддршка на сојузниците, по интервенцијата на Русија на Крим, во Украина, најавил Хејгел. „Министерството за одбрана од утрово спроведува мерки за поддршка на нашите сојузници, вклучувајќи ширење на воздухопловната обука во Полска и зајакнување на улогата на САД во мисијата на надзор на НАТО над балтичките држави“, рекол Хејгел, а пренесла агенцијата AP. Хејгел говорел пред комитетот за вооружени сили во...

Continue reading

julian assange

Асанж уапсен

Британската полиција вели дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж е уапсен. Во понеделникот тие добија налог од Шведска за апсење поврзано со обвиненија за силување. 39-годишниот Австралиец го негира обвинувањата за сексуален напад врз две жени во Шведска. Скотланд Јард објави дека Асаннж бил уапсен во полициска станица во Лондон во 9 и 30 утрото. Денеска подоцна треба да биде изведен пред суд.Претходно Асанж, чијашто објава на тајни дипломатски преписки го разгневи Вашингтон, рече дека се подготвува да разговара со Британската полиција. Вчера Швајцарија ги замрзна неговите банкарски сметки....

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad