Tag: балканска

„Балканска 3а/2“ овој петок на репертоарот на охридскиот народен театар

Овој петок, 24-ти јануари, со почеток во 20 часот, во охридскиот Народен театар ќе биде изведена претставата „Балканска 3а/2“ од Дејан Дуковски, во режија на Ана Батева. Во претставата играат: Стрезо Стаматовски, Елизабета Стефановска, Филип Кипровски, Никола Тодоровски. Сценографија/костими: Борис Георгиев, музика: Стефан Здравески. Овој петок, 24-ти јануари, со почеток во 20 часот, во охридскиот Народен театар ќе биде изведена претставата „Балканска 3а/2“ од Дејан Дуковски, во режија на Ана Батева. Во претставата играат: Стрезо Стаматовски, Елизабета Стефановска, Филип Кипровски, Никола Тодоровски....

Continue reading

БАЛКАНСКА 3а/2 повторно во петок на репертоарот на охридскиот театар

„Балканска 3а/2“ е црна комедија во која недостатокот на човечност во човекот е нормална појава, а човековата отуѓеност од современиот свет е секојдневие. „Балканска 3а/2“ е црна комедија во која недостатокот на човечност во човекот е нормална појава, а човековата отуѓеност од современиот свет е секојдневие. „Балканска 3а/2“ е трилер кој има за цел да ни покаже антиопштествени форми на однесување, кои освен што го изветоперуваат социјалното функционирање на едно општество, го загрозуваат и неговото постоење. „Балканска 3а/2“ е слика на апсурдот на нашето време, а оттаму и комичен приказ на денешното...

Continue reading

„Балканска 3а/2“ е новата премиера на Охридскиот народен театар

Станува збор за инвентивна претстава која содржи црн хумор. Режисерот и сценографот нудат изненадување за публиката. Режијата е на Ана Батева, а играат охридските актери Стаматоски, Тодороски, Стефаноска и Кипроски. Премиерата ќе се случи на 3 јуни кога се одбележуваат и 8 години од формирањето на Охридскиот народен театар. На сцената на Охридскиот народен театар на 3 јуни ќе се игра „Балканска 3а/2“ . Текстот е на Дејан Дукоски и е едно од неговите први драматуршки дела, режијата е на Ана Батева , а улогите ги играат Стрезо Стаматоски, Никола Тодороски,Елизабета Стефаноска и Филип Кипроски. „...

Continue reading

„Балканска 3а/II“, ново од охридскиот театар

Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид / Народен Театар Охрид, подготвува нова театарска Премиера на претставата „Балканска 3а/II“” по драмата на Дејан Дукоски, во режија Ана Батева, сценографија и костими: Борис Георгиев, музика: Стефан Здравески. Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид / Народен Театар Охрид, подготвува нова театарска Премиера на претставата „Балканска 3а/II“” по драмата на Дејан Дукоски, во режија Ана Батева, сценографија и костими: Борис Георгиев, музика: Стефан Здравески. Станува збор за исклучително интересното...

Continue reading

Турските туристи кои доаѓаат на кружната Балканска тура забелележуваат на лошата патна инфраструктура во регионот

Турските туристи кои доаѓаат на кружната Балканска  тура забелележуваат на лошата патна инфраструктура во регионот. Исто така реагираaт на чекањето на царинските премини. Очекуваат повисоки стандарди за плaтенитe аранжмани во   хотелите со 3 или 4 ѕвезди кажуваат турските туроператори. Туристите од Турција кои доаѓаат во Охрид и патуваат на балканската кружна тура упатуваат забелешки за лошата патна инфраструктура, кажува Сејфедин Куртиш, туроператор БТБ одТурција. Патната инфраструктура е голем недостаток туристите да уживаат подолго во убавината не само во Македонија туку генерално во регионот,...

Continue reading

matematicari

Стартуваше Јуниорската Балканска математичка Олимпијада

Стартуваше  Јуниорската Балканска математичка Олимпијада.   104 основци  од 17 земји од Балканот,  Европа и Азија, ги одмеруваат своите математички знаења на 18 -тата Јуниорска Балканска математичка Олимпијада.  Основците од 6, 7 и 8 одделение решаваа оргинални задачи од 4 области, алгебра, теорија на броеви, геометрија и комбинаторика. 5-мина врвни математичари работеа на состав на  30 тина задачи кои потоа се проследуваат до жири, кое пак ги бира 4-те задачи од наведените  области, укажува Проф. Ристо Малчески  главен координатор на Балканијадата.  Освоените места на Балканијадите  се доста...

Continue reading

balkanska unija

Создавање на Балканска унија?!

Единствен начин да се стабилизира Балканот е Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Македонија, Косово и Албанија да се обединат во Балканска унија, дознава „Сан“ од свои извори во меѓународната заедница. Единствен начин да се стабилизира Балканот е Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Македонија, Косово и Албанија да се обединат во Балканска унија, дознава „Сан“ од свои извори во меѓународната заедница. Според некои извори, идејата потекнува од Вашингтон, која наиде на одобрување во Европа и Европската унија е подготвена да ја реализира, секако со цврст и силен ангажман...

Continue reading

nagrada

Охрид ја доби наградата „Балканска престолнина на културниот туризам за 2010“

Охрид во низата признанија се здоби со уште една награда како значајна туристичка дестинација. Овој пат се стекна со признанието Балканска престолнина на културниот туризам за 2010. Наградата била доделена на неодамна одржаниот Новосадски саем и ја примил преставник од локалната самоуправа, а денес и официјално му беше врачена на охридскиот градоначалник. Охрид во низата признанија се здоби со уште една награда како значајна туристичка дестинација. Овој пат се стекна со признанието Балканска престолнина на културниот туризам за 2010. Наградата била доделена на неодамна одржаниот Новосадски...

Continue reading

Balkanska sofra

Балкански софри во Охрид

Денес во Охрид уште една манифестација каде во центарот на вниманието се гастрономските вештини и гурманските специјалитети. На просторот на извидничкиот камп, се одржа десеттото јубилејно издание на „Софра 2010“. Гастрономските специјалитети од Балканските земји, денес беа презентирани во Охрид. Десеттото издание на кулинарската манифестација „ Софра  2010“  ги собра на едно место готвачите од земјите на поранешните југословенски простори, како Србија, Хрватска и Словенија, како и претставниците од Бугарија и готвачите на руската амбасада во земјава. Нивна задача, презентација на нивните највкусни...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad