Tag: балканската

ДЕНОВИ НА БАЛКАНСКАТА КУЛТУРА, ТРАДИЦИЈА И УМЕТНОСТ ВО ОХРИД

Вчеравечер на летната сцена „Долни Сарај“ по четврти пат се одржа Интернационалниот фестивал „Денови на Балканската култура, традиција и уметност во Охрид“ поддржан од општината Охрид и Амбасадата на Бугарија во Република Македонијa. На настанот присуствуваше и свое обраќање имаше градоначалникот Константин Георгиески. Вчеравечер на летната сцена „Долни Сарај“ по четврти пат се одржа Интернационалниот фестивал „Денови на Балканската култура, традиција и уметност во Охрид“ поддржан од општината Охрид и Амбасадата на Бугарија во Република Македонијa. На настанот присуствуваше и свое обраќање...

Continue reading

mreza

Конференција на балканската мрежа на музеи

Музејски професионалци од Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Република Македонија, Грција, Косово, Црна Гора, Холандија, Србија, Словенија, Шведска и Обединетото Кралство присуствуваа на една од најголемите музејски конференции на Балканот. Музејски професионалци од Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Република Македонија, Грција, Косово, Црна Гора, Холандија, Србија, Словенија, Шведска и Обединетото Кралство присуствуваа на една од најголемите музејски конференции на Балканот. Четвртата годишна конференција “Запознај,види, направи” се одржa од 13-15 април 2016 година...

Continue reading

Словенија: балканската рута веќе не постои

Од полноќ Словенија веќе не пропушта бегалци Словенија од полноќ повторно во целост го применува Шенгенскиот договор на својата граница со Хрватска, јавува словенечката агенција СТА. Агенцијата додава дека тоа е во согласност со затворањето на договорот за балканската мигрантска рута, кој беше постигнат на самитот ЕУ – Турција во понеделникот. Словенечката полиција им дозволува влез во земјата само на странците со валидни патни исправи, потоа на лицата кои ќе изразат желба да побараат меѓународна заштита и на поединците на кои им е потребен хуманитарен третман. Словенечкиот премиер Миро Церар...

Continue reading

vodici

Јоксимовиќ и Милески официјално кумови на Водици 2015

Балканската поп звезда Жељко Јоксимовиќ и неговиот пријател бизнисменот Зоран Милески и официјално се новите кумови на манифестацијата Богојавление – Водици 2015. Како што објавија од здружението во врска со изборот на кум, годинава направен бил преседан со тоа што го прескокнале гласањето бидејќи го имале вистинскиот избор. Жељко Јоксимовиќ балканската поп ѕвезда и бизнисменот Зоран Милески ќе бидат кумови во Охрид на празнувањето на еден од најголемите христијански празници, Богојавление – Водици 2015. Ова денес на свечената седница го обелоденија од здружението на граѓани „Богојавление“....

Continue reading

gruncevski

Државата нема пари за патувањето на математичарите на Светската Олимпијада во Колумбија

Државата нема пари за патувањето на математичарите на Светската Олимпијада во Колумбија. 17 годишниот охридски, средношколец Никола Грунчевски е најмладиот член на македонската репрезентација на математичари. Грунчевски за една недела со репрезентацијата  треба да отпатува на светската Олимпијада во Колумбија, Латинска Америка. Трошоците за патувањето и визата се во висина од околу 2000 евра и треба да ги покрие неговото семејство.  Грунчевски  штотуку се врати од натпреварот на Балканската Олимпијада во Кипар и тоа со бронзена медалја каде што се натпреваруваше под боите на македонското знаме,...

Continue reading

balkanska unija

Создавање на Балканска унија?!

Единствен начин да се стабилизира Балканот е Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Македонија, Косово и Албанија да се обединат во Балканска унија, дознава „Сан“ од свои извори во меѓународната заедница. Единствен начин да се стабилизира Балканот е Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Македонија, Косово и Албанија да се обединат во Балканска унија, дознава „Сан“ од свои извори во меѓународната заедница. Според некои извори, идејата потекнува од Вашингтон, која наиде на одобрување во Европа и Европската унија е подготвена да ја реализира, секако со цврст и силен ангажман...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top