Tag: бактерија

Бактерија стрептокока ги испразни групите со деца згрижени во градинката Лихнида

Бактерија  стрептокока ги испразни групите со деца згрижени во градинката Лихнида.  Од градинката напоменуваат дека една третина од тие деца имале прекин во летните месеци, а останатите се ново запишани. Директорката тврди дека навреме се преземени мерки за дезинфекција и дезинсекција во сите објекти на градинката. Стрептокока ги испразни групите со деца згрижени во градинката Лихнида, јавуваат загрижени родители чии деца го посетуваат овој објект. Тврдат дека околу 80 деца од сите групи во градинката Лихнида имале позитивен наод на задолжителениот брис од грло и нос кој треба да го направат...

Continue reading

listerija

Нема место за паника поради бактеријата листерија, велат од ЦЗЈЗ

Едно лице од Охрид заразено од бактеријата листерија. Од Центарот за јавно здравје велат дека нема место за паника. Оваа бактерија не е нешто ново,  ја има насекаде во природата и во почвата и таа лесно може да се намножи и во овошјето и во зеленчукот.  Посебно проблеми се јавуваат во летниот период кога температурите се повисоки а храната е поподложна на расипување. Во Охрид засега е регистриран еден случај на пациент кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија, велат од Центарот за јавно здравје. Станува збор за повозрасна жена која по лекувањето во Скопје, е пуштена...

Continue reading

listerija

Засилени контроли поради појавата на бактеријата листерија

Појавата на смртоносната бактерија листерија ги испаничи граѓаните.  Од Центарот за Јавно здравје од Охрид велат дека редовно го контролираат квалитетот на храната.  Агенцијата за храна пак, почнува со вонредни контроли во сите поголеми производствени погони за храна и магацини за чување и дистрибуција на храна, од каде ќе се земат примероци за анализа поради појавата на оваа бактерија. Граѓаните деновиве во паника поради појавата на смртоносната бактерија листерија од која за еден месец се заразија седум, а починаа три лица. Бактеријата може да ја има во месото и млекото, пастеризирано и непастеризирано,...

Continue reading

bakteriji

Епидемиолозите предложија низа мерки со цел да се спречи ширењето на стрептококната ангина

Во градинките и училиштата се применуваат низа мерки за искоренување на стрептокот. Центарот за јавно здравје апелира до сите матични лекари кои имаат сомнение на инфекција со Стрептокок задолжително да ја известат епидемиолошката служба. Целта на ваквото пријавување е што побрзо да се детектираат децата со Стрептококна инфекција, поточно да се открие изворот и да се спречи понатамошното ширење на ова заразно заболување. Епидемилогот Јованка Стурлакова Коровешоска за ТВ М ги открива предложените бројни мерки и активности во предучилишните и училишните установи се со цел да се спречи ширењето...

Continue reading

bakteriji

Во градинките зголемен број случаи со стрптококни ангини

Кај децата од предшколска и школска воздраст забележан зголемен број случаи со стрптококни ангини. Зимата е период кога вообичаено има зголемен бројот на пациенти со горно распираторни инфекции. Како причина за овие компликации се и климатските промени кои значително се изразени деновиве. Еден од факторите е и маглата која посебно им  прави проблеми на децата кои имаат  хронични опструктивни промени во вид на напади  на тешко дишење, свирење во градите , нарушување на општата состојба која мора долго да се лекува. Ваквите случаи не можат да поминат со  амбулантно лекување, туку  се препраќаат...

Continue reading

pazar

Охриѓани повеќе се плашат од цените отколку од ешерихија коли

Додека дел од Европските земји се справуваат со заканата од оваа смртоносна бактерија, Македонија мирна. Опасност од бактеријата нема. Сепак цената на зеленчукот нагло се намали за само месец дена. Дали причината е стравот од бактеријата или нешто друго? Европа и натаму се соочува со опасната бактерија ешерихија коли. Откако се појавија информациите дека таа била пронајдена во краставици низ пазарите во Германија, продажбата на зеленчук, а посебно на краставиците нагло падна, дури имаше и забрани за нејзин увоз во некои земји. Во Македонија ваква опасност не постои. Всушност, според податоците...

Continue reading

zelencuk

Краставици, домати, салата можат слободно да се јадат

Здравствените власти во Германија сметаат дека причина за епидемијата со бактеријата ЕХЕК се никулците. Свежите домати, краставиците и салатата слободно може да се консумираат, објавија денеска властите во Германија. Здравствените власти во Германија сметаат дека причина за епидемијата со бактеријата ЕХЕК се никулците. Свежите домати, краставиците и салатата слободно може да се консумираат, објавија денеска властите во Германија. Причинителот на епидемијата со бактеријата ЕХЕК е пронајден: никулците за кои веќе постоеше сомневање, со голема веројатност се виновни за досега 29-те жртви и големиот...

Continue reading

zelencuk

Епидемијата може да трае со месеци

Директорот на институтот Роберт Кох, установа задолжена за јавното здравје во Германија, Рајнхард Бургер изјави дека епидемијата од смртоносната бактерија Ешерихија коли би можела да потрае со месеци. Директорот на институтот Роберт Кох, установа задолжена за јавното здравје во Германија, Рајнхард Бургер изјави дека епидемијата од смртоносната бактерија Ешерихија коли би можела да потрае со месеци. Според него можно е изворот на заразата никогаш да не се дознае. Тој изрази разбирање за шпанските земјоделци, кои лажно беа обвинети дека нивните краставици се извор на болеста. Шпанија во меѓувреме...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top