Шпанците го “приватизираа” евро фудбалот

Шпанија стана најтрофејна нација во 45 сезони на ова натпреварување

 |  инфодеск  | 

Со победата против Ливерпул во финалето на Лигата на Европа Севиља запечати уште една сезона во која Шпанците освојуваат сѐ. Имајќи во предвид дека Реал Мадрид и Атлетико Мадрид се среќаваат во финалето на Лигата на шампиони ќе се случи нешто што досега не се случило – три сезони по ред клубови од иста земја да ги освојуваат ЛШ и ЛЕ.

Со триумфот на Севиља во Базел, Шпанија стана најтрофејна нација во 45 сезони на ова натпреварување со 10 освоени титули. Италијаните имааат 9, а Англичаните 7 титули во Лигатата на Европа, односно Уефа.

Ако Ливерпул синоќа славеше би се изедначил со Севиља, но сега тимот од Андалузија дојдоа до 5 наслови додека Јувентус, Интер и Ливерпул останаа на три.

Да додадеме дека новата сезона во клупското натпреварување во Европа, Севиља ќе ја отвори против еден од мадридските клубови на 9 август во Трондхајм во Норвешка.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top