Фев 14, 2016

“Егоманијак” кој од чевлар направи легенда

Кога би се бирал најдобриот претседател на фудбалски клуб на сите времиња, изборот сигурно би се довел на две имиња – Сантијаго Бернабеу или Силвио Берлускони. Ако е Бернабеу сепак најголемиот тогаш веднаш до него би бил Берлускони. Кога станува збор за Берлускони, тука нема средина, или го сакаат или го мразат, за едни е ангел, а за други е ѓавол. Низ целата кариера го следат бројни интриги и контроверзи и е одличен материјал за психоаналитичари и докторски дисертации. Може сешто да му се приговара, но никој не може да порекне дека е голем претседател. Бројките говорат 28 трофеи и седум з…

Фев 9, 2016

Валканите тајни во тенисот се појавуваат на површината

Аферата околу местењата во врвниот тенис добива ново поглавје откако во понеделникот Guardian објави докази дека Меѓународната тениска федерација (ITF) во тајност казнувала судии за илегално обложување. Guardian наведува дека “меѓу суспендираните е и хрватскиот судија Denis Pinter кој во август е отстранет на 12 месеци откако ITF открила дека редовно уплатувал тениски мечеви на сметка на една обложувалница. Со хрватскиот судија се споменува само уште едно име, а тоа е Казахстанецот Кирил Парфенов. Меѓу казнетите има и судии кои се обиделе да влијаат на исходот на мечевите. Меѓу нив, навед…

Фев 6, 2016

Кинезите сѐ посериозни во купувањето фудбалери од Европа

Спрема пишувањата на англиските медиуми новата цел е играчот за врска на Челзи, Бразилецот Оскар, кој би требало да се пресели во Јиангсу Сунинг и тоа за неверојатни 75 милиони евра. Сопствениците на Јиангсу Сунинг прво понудиле 50 милиони евра, но сините тоа го одбиле. Сега се чека одговор за новата понуда. Јиангсу Сунинг оваа зима веќе потроши 86 милиони евра на тројца играчи. Од Шахтјор за 50 милиони го донесоа Алекс Тешеира, од Челзи Рамиреш за 30 милиони, додека за Чао Гуа платиле 8 милиони евра од ХЗ Гринтаун. “Верувам дека челниците на европските клубови стануваат сѐ позагижени. К…

Јан 27, 2016

Нов голем скандал го тресе италијанскиот фудбал

Државното обвинителство на Италија покрена истрага против 64 лица и повеќе од 30 клубови во Италија од Серија А и Серија Б поради затајување на данок во склоп на аферата Fuorigioco (офсајд). Како што наведуваат италијанските медиуми под истрага се наоѓаат челниците на Милан, Наполи, Палермо и Лацио, како и низа од поранешни, но и сегашни фудбалери. Обвинителството во Неапол веќе издало наредба за заплена на имот во вредност од 12 милиони евра. Под сомнение за затајување на данок се потпретседателот на Милан, Адриано Галиани, претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, претседателот на …

Јан 21, 2016

Реал Мадрид повторно со најмногу приходи

Во сезоната 2014/15, која е обработена од консултантската куќа Delotte, продолжи растот на приходи на 20 најбогати клубови, а со новите 8% на раст тие ги достигнаа рекордните 6,6 милијарди евра. 11 години по ред, без оглед на изостанок на трофеи, Реал е на врвот, а Барселона го престигна Манчестер Јунајтед и сега е на второ место по приходи. Баерн Минхен падна на петтото место и тоа му е најлош пласман од 2006/07 година. Помалку чуди тоа што во топ 20 се наоѓаат девет англиски клубови, чии приходи се три милијарди евра, а повеќето од половина од нив, меѓу првите 30 се англиски. Реал мина…

Јан 20, 2016

Нови детали за местењето на тениски натпревари

Скандалот околу местењето на тениски натпревари го тресе тенисот, а го откри BBC пред самиот почеток на Австралија Опен, а сега има и нови детали. Поранешен тенисер од Јужна Америка за BBC рекол дека местењето натпревари е вообичаено и дека некои од најдобрите на светот се “расипани на некој начин”. Тој истакнал и дека местењето не е ограничено само на нискорангираните професионалци, како и дека ова е тајна која сите ја знаат. Тенисерот, кој сакал да остане анонимен, рекол дека официјалните тениски функционери знаат за тоа кој сѐ е замешан, но не сакаат тоа да го запрат. Единицата за тен…

Јан 18, 2016

Врвни тенисери местеле натпревари и на Вимблдон

Во претходните десет години наводно 16 играчи од топ 50 ATP листата, меѓу кои се и Грен слем шампиони, се осомничени за местење натпревари, но ниту еден не е суспендиран. BBC добил документи кои укажуваат на вложување илјадници фунти во обложувалници во Русија, северна Италија и Сицилија за местени тениски натпревари, меѓу кои се и три од Вимблдон. Станува збор за мечеви од пред десетина години, вклучувајќи го и дуелот помеѓу Николај Давиденко и Мартин Аргуељо, кои се казнети за кршење на прописите. Потоа следела опсежна истрага од страна на ATP кој наводно во 2008 година истражувал 28 т…

Јан 17, 2016

Домаќинот на ЕП е следниот противник на Македонија

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе го игра вториот натпревар на Европското првенство, а за противник ќе го има домаќинот селекцијата на Полска. Полјаците, кои важеа за фаворити во дуелот против Србија, не прикажаа којзнае каква игра во првото коло, па мечот го добија минимално со еден гол разлика, a за разлика од домаќините, нашите ракометари одиграа одлични педесетина минути против олимпискиот, светски и европски шампион Франција. “Не очекува тежок натпревар со домаќинот кој имаше тешко отворање со Србија. Очекувам ние да го повториме пристапот и ангажираноста како против Ф…
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top