Сеп 25, 2021

На светот му се заканува „темпирана бомба“ поради инфлацијата

Можеби некому му се чини дека инфлацијата е проблем кој ќе исчезне, но голема е веројатноста дека ќе доведе до криза во годините кои претстојат, предупредија економистите на Дојче банк. Во прогнозата која е далеку од консензусот на креаторите на политиката и на Вол стрит, Дојче банк издаде предупредување во кое се наведува дека отфрлањето на стравот од инфлацијата ќе се покаже како голема грешка до 2023 година. Анализата особено покажува со прст кон Федералните резерви (ФЕД) и новата рамка со која се толерира поголемата инфлација за целосно и исклучиво заздравување. Банката тврди дека одлу…

Авг 23, 2021

Хигиеничари на лондонска железничка станица не се фотографирале за да инсценираат лажна пандемија

Овој пост е со испуштен контекстот, односно со ненаведување на информации и нивно намерно или ненамерно прикривање, во јавноста се креира сосема погрешна слика. Објавата дезинформира дека хигиеничарите на железничка станица во Велика Британија се преправаат дека нешто работат, за да предизвикаат страв и за да добијат публицитет во медиумската кампања за заплашување на граѓаните дека постои пандемија од ковид-19. Од компанијата одговорна да ја чисти станицата за „Ројтерс“ изјавиле дека вработените со работниот договор се обврзани да се фотографираат за да се валидира дека ја завршиле нивна…

Сеп 25, 2021

Татко си ги задавил своите три деца во Хрватска

Три деца, близнаци (момче и девојче) на седумгодишна возраст и син на возраст од четири години синоќа ги задавил со голи раце нивниот татко во луксузниот стан во кој живееле во загребската населба Млиново, по што пукал во себе. Сепак, како што известуваат хрватските медиуми, тој преживеал и бил однесен во болница, а телата на трите деца, од кои најмалото четиригодишно дете кое било пронајдено во спалната соба, како и близнаците во дневната соба, ги шокирале сите полициските службеници кои биле на местото на ова невидено злосторство. Не е познато кој пријавил во полиција дека нешто се сл…

Сеп 21, 2021

Вакцината на Фајзер е безбедна за деца од 5 до 11 години

Компанијата Фајзер објави дека нејзината вакцина против корона вирусот е ефикасна кај деца од 5 до 11 годишна возраст и дека наскоро ќе бара одобрување од американските власти за употреба. За деца на училишна возраст тестирана е помала доза од вакцината, односно една третина од дозата што ја примаат возрасните. Сепак, било заклучено дека децата на возраст од 5 до 11 години развиваат иста количина на антитела како тинејџерите и младите возрасни. Ако Фајзер го достави својот документ ЕУА до крајот на септември, а податоците ја потврдат безбедноста за употреба, одобрувањето би можело да …

Сеп 22, 2021

Силен земјотрес го погоди Мелбурн

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска југоисточниот дел на Австралија во близина на Мелбурн, објави Геолошкиот завод на САД, а на социјалните медиуми се емитуваат сцени на жители во паника кои излегуваат од своите домови. Земјотресот, кој бил на длабочина од само десет километри, ги потресе зградите во Мелбурн, вториот по големина австралиски град.Австралискиот премиер Скот Морисон во реакција од Њујорк рече дека нема жртви или поголема штета во земјотресот. Сепак, премиерот ја посочи „многу вознемирувачката“ страна на земјотресот за населението в…

Сеп 21, 2021

Лава голта куќи на Канарските острови

Вулканот на Ла Палма, остров на северозападниот архипелаг, еруптираше во неделата, исфрлајќи лава неколку стотици метри во воздух и испраќајќи ја кон Атлантскиот Океан. Тоа е прва вулканска ерупција по 50 години на тој остров сместен западно од Африка.  Островот е отворен – рече министерката Марото за радиото Канал Сур, нарекувајќи ја ерупцијата „прекрасна претстава“. Нема ограничувања за патување на островот. Всушност, споделуваме информации со туристите за да знаат дека можат да уживаат во нешто необично, да го видат со свои очи Нејзините изјави веднаш наидоа на кр…

Сеп 20, 2021

Најмалку осум мртви при вооружен напад во руски универзитет

Најмалку осум луѓе се убиени, а неколкумина повредени кога вооружен напаѓач отворил оган во Универзитетот во градот Урал во Перм, на околу 1.400 километри источно од Москва, по што бил ликвидиран. Осомничениот е идентификуван. За време на апсењето, тој пружи отпор и е ранет – се вели во соопштението. Локалните медиуми јавија дека напаѓачот влегол во една од зградите на универзитетот и отворил оган. Телевизијата РЕН објави снимка од луѓе кои скокаат од прозорците на вториот кат во една од зградите. Младиот човек е идентификуван како Тимур Бекмансуров. Руските медиуми пренесуваат дек…

Сеп 19, 2021

Почина Марина Туцаковиќ

Најпознатиот српски текстописец, Maрина Туцаковиќ по тешко боледување, почина на 67 години. Последните денови ги помина во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, каде што беше префрлена откако во вторникот и се влоши здравствената состојба. Туцаковиќ беше позитивна на коронавирус и беше ставена респиратор, но не ја издржа борбата. За потсетување, во 2018 година на Марина и беше дијагностицирано рак на дојка и оттогаш се лекуваше. За жал, не ја издржа битката од опасната болест. Туцаковиќ беше една од најпознатите регионални текстописци, има напишано голем број хитови за Лепа Брена, Цеца Ражнатовиќ, Д…
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top