Categories
Свет

Иран лансираше прв сателит во вселената

Иран денеска соопшти дека го лансирал својот прв сателит во вселената, соопшти државната новинска агенција ИРНА.

Иран денеска соопшти дека го лансирал својот прв сателит во вселената, соопшти државната новинска агенција ИРНА

“Иранскиот сателит Омид (Надеж) е лансиран синоќа со помош со ракетата Сафир”, го цитираше агенцијата соопштението што го издадоа иранските Оружени сили.

Иран предизвика загриженост кај меѓународната заедница кога во февруари тестираше ракета специјално направена за носење на овој сателит.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *