Categories
Спорт

Силвестри премина во Арсенал

Микаел Силвестри премина во Арсенал. Францускиот бек ќе го потпише овогодинешниот договор, додека сумата на трансферот сеуште не е објавена.

Микаел Силвестри премина во Арсенал. Францускиот бек ќе го потпише овогодинешниот договор, додека сумата на трансферот сеуште не е објавена.

“Девет години сум член на Манчестер и секогаш ќе се сеќавам на времето мината во клубот, но чувствувам дека сум подготвен за нови предизвици.Ќ изјави Силвестри за сајтот на клубот.

Тој додаде дека, „Арсенал е клуб познат по технички извонредниот фудбал, со млад но искусен состав. Многу сум возбуден поради следната етапа во мојата кариера и се надевам дека ќе му помогнам на клубот во постигнувањето на голем број успеси.“

Менаџерот на аресанл Арсен венгер не го криеше задоволството од овој трансвер, а посебно беше задоволен поради фактот што, во своите редови доби прекрасен одбранбен играч, кого го одликува голема доза на искуство и разбирање на Премиер лигата.
Силвестри за Манчестер постигна 6 голови од 249 натпревари, додека за репрезентацијата на Франција одигра 40 натпревари во периодот од 2001 – 2007.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *