Categories
Спорт

Македонија со победа стартуваше на Светското јуниорско првенство за ракометарки

Македонската женска ракометна репрезентација со победа стартуваше на Светското јуниорско првенство, кое се оддржува во неколку градови низ Македонија.

Македонската женска ракометна репрезентација со победа стартуваше на Светското јуниорско првенство, кое се оддржува во неколку градови низ Македонија.

Во синоќешниот натпревар од групата „Ц“ нашите репрезентативки со 33:16 ја победија репрезентацијата на аутсајдерот Австралија. Убедливата победа во салата „Билјанини извори“ во Охрид  се насетуваше на уште на полувремето кое македонската селекција го доби со предност од седум голови.

Репрезентацијата на Хрватска, која е во нашата група, синоќа го победи националниот состав на Бразил со 33:25.
Македонската репрезентација денеска е слободна, а утре ќе игра против Кореја.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *