Categories
Спорт

Новак загуби во финалето на турнирот во Синсинати

Тај брејкот го реши финалето на турнирот во Синсинати, помеѓу Новак Џоковиќ и Енди Мареј.

Тај брејкот го реши финалето на турнирот во Синсинати, помеѓу Новак Џоковиќ и Енди Мареј.

Ова претставува прва титула за младиот шкот од Мастерс серијата, инаку шеста во неговата кариера. Џоковиќ оваа сезона освои четири титули, а ова е второ последователно финале кое го губи, после она во Квинс.

Новак во финалниот двобој премногу грешеше и некарактеристично за него, лошо ги одигра најголемиот број одлучувачки поени. Со полуфиналната победа врз Рафаел Надал, Ноле го успори патот на шпанецот кон титулата рекет број еден, но зад себе остави еден неосвоен Мастерс турнир. Шпанецот ќе застане на тенискиот трон, најверојатно за две недели.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *