Categories
Сцена & Муабети

Дел Торо ќе прави римејк на култниот хорор „Не плаши се од темнината“

Гилермо дел Торо и „Мирамакс“ филмското студио ќе го продуцираат римејкот на култниот хорор-трилер „Не плаши се од темнината“.

Гилермо дел Торо и „Мирамакс“ филмското студио ќе го продуцираат римејкот на култниот хорор-трилер „Не плаши се од темнината“. Оригиналниот телевизиски филм од 1970 година беше во продукција на „АБЦ“ телевизиската куќа. Во оригиналниот филм приказната се фокусираше околу едно мало девојче кое живее со својот татко и неговата девојка, кое открива дека под скалилата во нивната куќа живеат страшни суштества.

Како режисер на филмот се јавува Трој Никси, кој дебитира за прв пат во голем филмски проект, продуциран од Дел Торо и Метју Робинс, творецот на „Мимикрија“, а пертставува адаптација на теленовелата на Најџел Мекнид.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *