Ное 3, 2009

Телефонски разговор Груевски – Црвенковски

Премиерот го информирал лидерот на опозицијата за содржината на разговорите од средбата со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.На барање на премиерот Никола Груевски вчера бил остварен неколку минутен телефонски разговор со претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски. Премиерот го информирал лидерот на опозицијата за содржината на разговорите од средбата со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.Според информациите на Груевски целта на средбата била за меѓусебно запознавање на двајцата премиери. Од страна на македонскиот претседател на Владата е информирано и дека не…

Ное 3, 2009

Делегација на UN/ISDR во Македонија

Директорот на Секретаријатот на Меѓународната стратегија за намалување на катастрофи при  Обединетите нации (UN/ISDR), Салвано Брисењо во вторник и среда ќе престојува во Македонија.Брисењо ќе биде придружуван од регионалниот координатор за Европа во Скопје, Паола Албрито.Според најавите, на македонските власти ќе им биде оддадено признание за воспоставувањето на Националната платформа за намалување на ризици од несреќи и катастрофи, која ја вброи Македонија меѓу 11-те европски земји кои ја спроведуваат оваа стратегија.Брисењо, за време на првиот ден од посетата ќе оствари средба со македон…

Ное 2, 2009

Протестите на професионалните војници продолжуваат

Професионалните војници, кои по 38 година ќе мора да си заминат од АРМ, во понеделник ги продолжуваат протестите пред Владата.Како што најави Координативното тело на професионалните војници, протестот ќе продолжи со помал број учесници, бидејќи дел од војниците треба да се вратат на работните обврски во касарните.Професионалните војници бараат зголемување на старосната граница од 38 години за служба во АРМ, вработување во други државни институции или отпремнина за оние војници кои ќе си заминат од АРМ.{loadposition content9}
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top