Сцена & Муабети ArchiveJul 8, 2021

Атиџе промовираше дует песна со Турунџиева

Ѕвездата на „Медена земја“ Атиџе Муратова и Сузана Турунџиева ја промовираа заедничката песна која носи наслов „Од Бекирлија до Битола“. Хероината од „Медена земја“ Атиџе Муратова и пејачката и водителка Сузана Турунџиева ја промовираа новата заедничка песна насловена како „Од Бекирлија до Битола“.  Музиката и текстот се на Сузана, додека за аранжманот се погрижи Роберто Поп Димитров.  И на промоцијата и во видео записот за песната, не за прв пат, јавноста ја виде стилската трансформација на Атиџе од Бекирлија, а овој пат таа изненади со нова фризура, одличен избор на фустан и сандали…

Jul 3, 2021

„Магла“-Нова хит песна на Антониа Гиговска

Пејачката Антониа Гиговска ја објави својата нова песна насловена „Магла“. Таа се надева дека публиката одлично ќе ја прифати песната и очекува истата да стане летен хит. Песната ќе се најде и на нејзиниот албум „2001“. „Магла“ е насловот на најновата песна на Антониа Гиговска, која јавноста имаше можност деновиве да ја преслуша, а истовремено да го погледне видео спотот за истата. Оваа песна како што и самата Гиговска вели е дел од студискиот материјал што треба да биде комплетиран до крајот на годинава. Песната, во која Антониа верува и која влегува во уво на прво слушање е со потп…

Jun 30, 2021

ФОТО: „Фордот“ на принцезата Дајана продаден за 61.000 евра

„Форд ескортот“ што некогаш ѝ припаѓал на Дијана, принцезата од Велс, беше продаден на аукција во Велика Британија вчера, за нешто повеќе од 61.000 евра. Новиот сопственик е музеј во Јужна Америка. „Форд ескортот“ што некогаш ѝ припаѓал на Дијана, принцезата од Велс, беше продаден на аукција во Велика Британија вчера, за нешто повеќе од 61.000 евра. Новиот сопственик е музеј во Јужна Америка. Лејди Ди ја доби оваа светло-сива лимузина како подарок за веридбата, од принцот Чарлс во мај 1981 година, два месеца пред венчавката во јули. Таа престана да го користи автомобилот кусо по ра…

Jun 4, 2021

Музичарите денес на протест пред Влада

Денеска на пладне музичарите излегуваат на протест пред Влада, поради тоа што не се задоволни од новите протоколи. По објавувањето на новите правила за работа на угостителските објекти и угостителите и музичарите не се задоволни од новите протоколи. Денеска на пладне музичарите излегуваат на протест пред Владата. Поголемиот дел од естрадните уметници не се согласуваат со одлуката жива музика да смее да има само на свадби, а не и во кафулиња и други локали. Освен тоа, Владата бара музичарот да смее да свири или да пее само ако е член на некое од здруженијата на уметници во земјава. Инак…

Jun 3, 2021

Роденденско изненадување за Мрме од македонските фудбалери

Популарниот Мрме го дочека својот роденден во фудбалска атмосфера, односно во хотел со играчите во еден неверојатен амбиент. Што би посакал повеќе еден тренер од тоа да го дочека роденденот во услови кога го подготвува тимот за првиот настап на Европските првенства. Ангеловски беше изненаден од фудбалерите кои со поддршка на старата гарда „Комити“ му подарија часовник од луксузниот швајцарски производител „Tissot“. Македонските репрезентативци покажаа класа и му приредија мало роденденско изненадување на селекторот Игор Ангеловски, кој по повод својот 45-ти роденден доби и навистина спе…

Jun 3, 2021

Сплавот започнал да тоне: Итно прекинат настапот на Беквалац

Сплавот каде што настапувала Наташа Беквалац започнал да тоне при што морала да интервенира полицијата која евакуирала луѓе.-пренесуваат српските медиуми. Балканската ѕвезда Наташа Беквалац настапи на белградскиот сплав, првпат по година и пол од последниот настап, пред пандемијата со ковид-19.Како резултат на огромниот број на посетители, сплавот започнал да тоне во еден момент, па настапот морало да биде прекинат. Според српските медиуми, морала дури да интервенира и полицијата која евакуирала луѓе.Извор на самото место наведува дека организаторите започнале со евакуација на луѓето и …

Jun 3, 2021

„Идила“ ќе ве освои од прва: Каролина Гочева објави нова хит песна!

Поп ѕвездата Каролина Гочева ја претстави нејзината најнова песна со наслов „Идила“ која што е во соработка со Дуке Бојаџиев и Исмаил Лумановски. Карантинските денови поп ѕвездата Каролина Гочева ги искористи за создавање на нов материјал. Таа во изминатиот период заедно со нејзиниот тим работеше на песните од новиот албум.  Пред само неколку денови Каролина на нејзиниот инстаграм профил најави нова песна што беше едно пријатно изненадување за македонската јавност.  Вчера, на својот официјален јутјуб-канал, Каролина го објави видеото за песната „Идила“, а позитивните коментари од нејз…

Jun 2, 2021

Магдалена Алексовска новата песна ја објави од Њујорк

Младата и талентирана пејачка Магдалена Алексовска-Маги која живее во Њујорк, го објави официјалното видео за нејзината најнова песна со наслов „Друг да ме нема“. Текстописец е Весна Малинова, а аранжер и композитор Кирил Бабамов. Младата и талентирана пејачка Магдалена Алексовска-Маги која живее во Њујорк го објави официјалното видео за нејзината најнова песна со наслов „Друг да ме нема“. Текстот за оваа песна го напиша Весна Малинова, а музиката и аранжманот се дело на Кирил Бабамов.  Магдалена е позната на јавноста по нејзиниот настап на Детска Евровизија во 2015-та година каде што …

Jun 2, 2021

Ќе се снима документарен филм за Bella Ciao

Се подготвува документарен филм за познатата италијанска песна Bella ciao, со наслов Bella ciao – A Story Beyond Myth, во режија на Џулија Џапонеси. Станува збор за копродукција на две приватни продуцентски компании, Медијаван Груп и Паломар ДОЦ, кои се занимаваат со документарни филмови и новиот оддел на италијанската телевизија Раи, РАИ Документари, а филмот треба да се емитува на 15 декември 2021 година на РАИ-1. Со над милијарда прегледи на социјалните мрежи, Bella ciao е најслушаната италијанска песна во светот во последните неколку години. Стана симбол на борба и отпор низ целио…


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top