Categories
Uncategorised

Професорот Марјан Радески од Охрид добитник на признанието Просветен работник за 2019/2020 год

Признанијата денеска им ги додели Министерката за образование и наука Мила Царовска.

Categories
Uncategorised

Туристичките агенции во неизвесност од задоцнетот вклучување во платформата Дома си е дома

Туристичките агенции  добија можност да се регистрираат на платформата за користење на ваучерите за летување. Оваа одлука следува по протестите на дел од туристичките работници кои не беа опфатени со пакетот мерки за помош на државата од последиците на корона кризата во туристичкиот сектор.

Categories
Uncategorised

Во Охрид денес се регистрирани 8 нови случаи со Коивд 19

Од нив  шест се од градот, еден од Луково и еден од Радовиш. 5 лица се поврзани од познат кластер кои учествувале на семејна прослава. Триесет лица од истиот кластер покажале негативни резултати. Над 80 лица се наоѓаат во домашна изолација.

Categories
Uncategorised

Министерството за култура ги одбило проектите на НУ Центар за култура за енергетска ефикасност

Пропаднал обидот да се замени внатрешната  дограма и влезот во  двете  сали и билетарата. Од Ценатрот за култура напоменуваат дека нема да се откажат од обидите за реновирање и соработка ќе побараат од општествено одговорните охридски компании.  

Categories
Uncategorised

Охридските советници ќе одлучуваат дали градот ќе се збратими со Нови Пазар

40 советници од Нови  Пазар  град веќе дале согласност за воспоставување на соработка со Охрид. Двата градови ќе соработуваат на туристички, културолошки и економски план.

Categories
Uncategorised

Од пролеттва повторно ќе има кино проекции

После пауза од повеќе од една година, љубителите на седмата умертност повторно ќе можат да уживаат гледајќи филмови на големото платно.Од пролеттва повторно ќе има кино проекции во Центарот за култура „Григор Прличев“, најавува новиот директор, Горан Симоновски. За оваа година планирани се и две театарски премиери, како и една детска и една младинска претстава.

Categories
Uncategorised

Како анализите на квалитетот на водата да се достапни секојдневно до граѓаните?

Резултатаите од анализите на квалитетот на водата јавно се објавуваат само во случај кога се констатира лош квалитет, укажуваат од Центарот за јавно здравје. Доколку имаат интерес претпријатијата кои стопанисуваат со водата може секојдневно да го објавуваат квалитетот на водата. Охриѓани пијат квалитетна вода, но не и жителите од околните села чии месни заедници управуваат сами со месните водоводи.

Categories
Uncategorised

Охрид го одбележа историскиот датум засадението на АВНОЈ

Охрид го одбележа историскиот датум 75 години од одржувањето на Второто засадение на АВНОЈ. Историчарот Проф. Наце Ивановски говореше за  значењето на АВНОЈ во создавањето на македонската држава. На идните генерации им порача да ја чуваат и развиваат државата и да ја направат подобро место за живеење затоа што само дома си е дома.

Categories
Uncategorised

Сугарески: Туристичка ќе се реконструира

Министерот за транспорт и врски, Горан  Сугарески денес при посетата на градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски најави реконструкција на булевар Туристичка. Градежните работи треба да започнат за петнаесеттина дена. Покрај овој, есенва ќе започнат уште многу инфраструктурни проекти низ градов.

Categories
Uncategorised

НУ Завод и музеј годинава нема да реализира големи проекти

НУ Завод и музеј годинава нема да реализира големи проекти. Со годишната програма за работа за 2018- та  од ресорното министерство доби  над  2 милиони денари  за заштита на недвижното културно наследство. Ќе се работат проекти за заштита на  фрескоживописите на неколку цркви, меѓу кои Св. Богородица Захумска кај Трпејца,  Св. Богородица Болничка и Св. Богоридица Челница.