Струга ArchiveAug 19, 2021

Кражба на дрва на планината Караорман

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „кражба на дрва” и „пустошење на шуми”, ОВР Струга поднесе кривична пријава против Џ.Т.(48) од струшкото село Ново село, Р.Л.(31) од Струга, А.Р.(32) од селото Долно Татеши, против едно правно лице со седиште во Ново село., како и против албанските државјани А.З.(43), М.А.(43), К.Е.(29), М.П(35). При контрола извршена на 17.08.2021 година на планината Караорман, полициските службеници ги затекнале албанските државјани при нелегална сеча на буково огревно дрво кое, со коњи  го транспортирале до товарно возило, сопственост на прв…

Aug 19, 2021

Во Врбник откриени преку 500 колци, можно пронаоѓање куќи

До септември 2021 година ќе траат подводните археолошки ископувања на локалитетот Врбник кој се наоѓа на западното крајбрежје на Охридското езеро на излезот на Струга, во непосредна близина на населеното место Калишта. Ископувањата почнаа на 12 aвгуст, а досега се откриени преку 500 колци и документиран е простор од околу 500 метри квадратни, што е во просек околу една десетина од целата населба. Експертите кои учествуваат во проектот, велат дека е можно да бидат пронајдени неколку куќи. Годинашните истражувања се насочени кон земање примероци од колците во претходно истражени и докум…

Aug 17, 2021

Физички напад врз лице од Франгово во Струга

ОВР Струга поднесе кривична пријава против 32-годишниот А.И. од струшкото село Радолишта. На 3-ти август 2021 година, на улицата „Маршал Тито“ во Струга со употреба на дрвен предмет го нападнал 34-годишниот Б.И. од селото Франгово – информираат од МВР.

Aug 16, 2021

Протест во Враништа

Враништани два дена на протести. Жителите бараат водоводна и канализациона мрежа. Велат сами се приморани да градат септички јами, кои се излеваат низ селото и се потенцијална опасност по здравјето на луѓето. Колекторот за отпадни води е изграден на земјиште кое припаѓа на село Враништа, а жителите немаат канализација со децении не се поврзани во колекторскиот систем. И покрај бројните ветувања дадени од страна на властите во текот на сите години граѓаните на Враништа остануваат без канализациона мрежа а што е најтрагино на само 50 преку Црн Дрим се наоѓа колекторот за отпадни води од це…

Aug 16, 2021

ЗАПОЧНУВА ФЕСТИВАЛОТ „ПОБРАЖЕЊЕ“- ВЕВЧАНИ

Денеска во Вевчани започнува 11-тиот по ред фестивал на народна култура „Пображење“ во организација на Културно Уметничкото Друштво „Дримкол“ и ќе трае до 19 Август. Свеченото отворање на фестивалот ќе биде утре 17.08. на големата сцена во спортското двориште каде ќе настапат домашни и странски уметници. Заокруживме една успешна декада постоење на овој фестивал, се радуваме што фестивалот е веќе јасно препознатлив во нашата земја и пошироко. Вевчани отсекогаш бил достоен чувар на традицијата, со векови го негува и презентира фолклорното творештво на својот народ, а токму и овој фестива…

Aug 13, 2021

Пожар на депонија и нива во Струшко

На 12-ти август 2021 година, околу 21:00 часот во ОВР Струга пријавено е дека настанал пожар на депонија и нива со нискостеблеста вегетација во близина на локалниот пат помеѓу струшките села Долно Татеши и Мислодежда. Со интервенција на Територијалната противпожарна единица Струга, пожарот, во кој нема повредени лица, е локализиран, а потоа целосно изгаснат – информираат од СВР Охрид.

Aug 12, 2021

ЛИДИЈА ДИМКОВСКА Е ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери на поезијата за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија. Димковска е добитничка на наградата за нејзината поетска збирка „Гранична состојба“ во издание на ИЛИ- ИЛИ. Жири комисијата, од пет поетски збирки во потесен круг ја одбра најдобрата која е носител на овогодинешната награда „Браќа Миладиновци. Наспроти нималку лесната задача од пристигнатите книги да се одберат пет што ќе влезат во потесен избор и за кои одлучуваа нијанси, одлуката на…

Aug 11, 2021

утре дезинсекција против комарци во Струга

На барање на Министерство за транспорт и врски, во четврток (12.08.2021), на територитјата на општина Струга на површина од 1000 хектари, ќе се спроведе дезинсекција против комарци. Прскањето ќе почне од 22.00 часот до утринските часови на 13.08.2021. Центарот за јавно здравје ќе извршува контрола на дезинсекцијата на територијата на општина Струга.

Aug 6, 2021

Рамиз Мерко кандидат за нов мандат во Струга

Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко ќе биде кандидат на ДУИ за нов мандат за градоначалник на претстојните локални избори во октомври. Одлуката ја соопшти првиот вицепремиер од редовите на ДУИ, Артан Груби, за време на панел-дискусија организирана од Општина Струга по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор. Рамиз е добар градоначалник и за Македонците и за Албанците, и за Турците и за Ромите. На присутните им испратив порака од господинот Ахмети дека господинот Рамиз Мерко ќе биде кандидат за уште еден мандат во Струга на локалните избори за 17 октомври затоа што сме…


© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top