Categories
Спорт

Месец на припреми на фудбалските подмладоци од клубовите од соседните држави во Охрид

ЈП Билјанини Извори успешно ја продолжува соработката со Српската агенција Спорт плус од Белград која е специјализирана за организација на спортски турнири и припреми.

Categories
Спорт

Голем успех на најдобрата јуниорка во Македонија, Јована Милевска

Во периодот од 31.01-02.02.2020 година во Нови Сад Р.Србија се одржа престижното интернационално првенство со воздушно оружје на 10 метри -„Војводина Куп 2020“. 

Categories
Спорт

Во хеликоптерска несреќа загина легендарниот Коби Брајант

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа.Во несреќата животот го загуби и неговата 13-годишна ќерка Џана, како и седум други лица.

Categories
Спорт

ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ ОПШТИНА ОХРИД И ФУДБАЛСКА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот Константин Георгиески и претседателот на ФФМ Муамед Сејдини, денес, потпишаа меморандум за соработка. Во рамки на меморандумот е опфатен проектот за изградба на новата трибина на стадионот „Билјанини извори“.

Categories
Спорт

ОХРИДСКИОТ ГРАДСКИ СТАДИОН ЌЕ ДОБИЕ МОДЕРНА СПОРТСКА ТРИБИНА

Општина Охрид и Фудбалската федерација на Македонија, наредниов период започнуваат  со реализација на крупен проект,  изградба  на нова спортска  трибина  на стадионот  „Билјанини извори“ во  Охрид. Проектот  е вреден  1.000.000 евра.

Categories
Спорт

ЗАПОЧНА СПОРТСКАТА ЛИГА ВО ФУТСАЛ ЗА ПИОНЕРИ

Спортската лига во Футсал за пионери (првото коло) започна денес во балон салата “Климент  Колески”.

Categories
Спорт

Веќе видено финале во „Роланд Гарос“

Шпанецот Рафаел Надал и Швајцарецот Роџер Федерер изборија во вторникот полуфинале на Ролан Гарос, па гледачите во Париз ќе гледаат уште еден нивните тениски класик во борбата за финалето.

Categories
Спорт

Втор Куп во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма во Охрид

По долга пауза од цели 8 години, викендов на стрелишето Бејбунар во Охрид се одржа вториот Куп во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма на кој учество зедоа околу 40 стрелци во дисциплините пиштол и пушка.

Categories
Спорт

ЛАЗАРОВ, ЕДЕН ОД ДЕСЕТТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ВО ЕВРОПА

Кире Лазаров доби уште едно значајно признание во својата кариера, откако беше избран меѓу десетте најдобри ракометари за 2018 година.

Categories
Спорт

СРЦ „Билјанини Извори“ домаќин на два спортски настани од интернационален карактер

Спортските настани кои оваа година се интензивираа како никогаш до сега продолжуваат со несмалено темпо и во овие последни
августовски денови.