Categories
Сцена & Муабети

329 прекршоци за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (26/27.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносењеличназаштита на лице регистрирани се 329 прекршоци.

Categories
Сцена & Муабети

Рокот за поднесување за барања за пријавување за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година, истекува на крајот на месецов

Рокот за поднесување за барања за пријавување за субвенции за Програмата за директни плаќања за 2020 година, истекува на крајот на месецов, односно 31-ви јули 2020 година, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).

Categories
Сцена & Муабети

Празник на големите господови лекари

Меѓу поголемите есенски празници што се празнуваат со домашни служби спаѓа и празникот на Светите врачи Кузман и Дамјан. Овој празник меѓу народот е познат како Свети Врачи или едноставно како Световрача.

Categories
Сцена & Муабети

Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, само ако се од исто семејство

Владата ги донесе и измените и дополнувањата на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана со кои се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се определуваше дека на една маса можат да седат четворица само ако се од исто семејство.

Categories
Сцена & Муабети

Регистрирани се 237 прекршоци за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (12/13.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице.

Categories
Сцена & Муабети

Горивата со нови цени

Од вечерва на полноќ, цената на горивата се зголемува за половина до еден денар по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Categories
Сцена & Муабети

ОПШТИНА ОХРИД СО ПОДДРШКА ЗА НОВОФОРМИРАНИОТ ГРАДСКИ КОШАРКАРСКИ КЛУБ ОХРИД

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески и претседателот на кошаркарската федерација на Република Северна Македонија, Перо Антиќ, изразија голема благодарност до групата ентузијасти за формирањето на градскиот кошаркарски клуб Охрид и се обврзаа за обезбедување на помош за непречено функционирање на клубот.

Categories
Сцена & Муабети

Почина италијанскиот композитор Енио Мориконе

На 91 годишна возраст почина италијанскиот композитор Енио Мориконе. Најпознат по својата филмска музика, во 2007-ма година тој доби Оскар за животно дело поради “музиката која многу филмови ги има направено подносливи”.

Categories
Сцена & Муабети

Православните христијани денес го слават Св.Наум Охридски-Чудотворец

Преподобен Наум Охридски Чудотворец бил еден од најблиските ученици и соподвижници на светите рамноапостолни Кирил и Методиј (спомен на 11/24 мај).

Categories
Сцена & Муабети

Регистрирани се 412 прекршоци за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (30.06/01.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 412 прекршоци.