Crown Hotel Nea Skioni, Thermal Spa Loutra

Crown Hotel  Nea Skioni  , Thermal Spa Loutra

термин 24-27 Мај  (4 дена , 3 ноќевања со појадок )

Прв ден: 24,05.2018 Битола – Неа Скиони: Трансфер до Битола. Состанок на групата во 05,00h пред Спортска сала Битола.Поаѓање према Неа Скиони преку граничниот премин Меџитлија.Возење со попатна пауза во маркетот Лидл со можност за шопинг па упатување кон хотелот Crown во Неа Скиони.Пристигнување во пладневните часови и сместување во хотелот. Слободно време за разглед на Неа Скиони.

Ноќевање.

Втор ден : 25.05.2018 Неа Скиони – Лутра : Појадок. Состанок на групата во 11:00h пред хотелот.Организиран автобуски превоз  до селото Лутра на 5км од Неа Скиони до Хотелот Thermal Spa Loutra. Посетување на хотелот со можност за искористаување на термалните лековити  бањи , затворени и отворени базени  и индивидуално користење на центрите за масажи  ( не е вклучено во цената ) . Слободно време за разглед на прекрасната Лутра со организиран ручек во локалните традиционални таверни ( факултативно ) . 19:00h  поаѓање за Неа Скиони.

Ноќевање.

Трет ден : 26.05.2018 Неа Скиони: Појадок. Слободен ден за индивидуални активности.

Четврт ден : 27.05.2018 Неа Скиони – Битола : Појадок. Состанок на групата во 11:00h пред хотелот.Патување и посета на Солун со можност за прошетка на најпознатата улица Via Egnatia и плоштадот Aristotelous . Слободно 2часовно време за индивидуална прошетка , посетување на локални кафулиња и таверни. Состанок на групата во 15:00h и поаѓање кон Битола.Пристигнување во попладневните часови.

  • Цена на аранжманот: 89 евра ( 5520.00 денари) по лице

- Во цената е вклучено :

- Организиран превоз со модерен туристички автобус од Битола до Неа Скиони , Лутра и Солун.

- 3 Ноќевања во Хотел Crown Nea Skioni на база Bed & BreakFast ( ноќевање со појадок )

- Организирано водство на патувањето од агенцијата.

- Во цената не е вклучено :

- Патничко осигурување

- Влез во бањата и факултативен ручек во Лутра

- Доплата за повратен трансфер во МК:

- Скопје и Велес 10 евра/лице,

- Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 евра/лице

Crown hotelotсе наоѓа на кејот на Nea Skioni, и со својата единствена  позиција ви нуди многу можности за бројни активности во текот на целата година. Можете да уживате во вашите жешки летни денови на убава приватна плажа со лежалки и чадори за нашите гости, или можете да ги доживеете термалните бањи во Лутра во текот на зимата само 4 километри од хотелот. На само неколку чекори од хотело се наоѓаат традиционални таверни каде што можете да ги пробате некои од најубавите традиционални јадења од  грчката кујна, со поглед на градот Харбор. Со својата мирна и прекрасна околина, ве осигураме дека ќе имате пријатен и релаксирачки престој. Хотелските соби имаат различни големини со цел да ги задоволат вашите потреби.

Лутрае живописно село покрај море, кое се наоѓа пет километри јужно од Агиа Параскеви. Ќе најдете ресторани, кафулиња, барови и хотели со поглед на длабоко синото Егејско Море. Жителите кои живеат во текот на целата година во Лутра се вклучат во активности како што се риболов, пчеларство, одгледување и собирање маслинки и туризам.  Населбата била именувана по топлите извори "Лутра" и е позната по својата ретка комбинација на терапевтски својствa.

Природната убавина на Лутра може да се пофали со карпести брегови и кристално чисти тиркизни води; идеална комбинација на авантура и релаксација. Од утробата на планината се појавуваат лековити термални извори. Со векови уникатниот состав на терапевтските својства на изворите помогнал да се излечат телесни заболувања на луѓето.Убавина на пределот, лавиринтските пештери во карпестите планини, борите кои го допираат морето, ја прават Лутра една прекрасна дестинација со неспоредлива хармонија и спој со природата. Модерната бања е основана во ова традиционално село, а неговите терапевтски својства се добро познати за лекување на луѓето.

Бањата е традиционално место за лекување и подмладување и идеално место за надминување на стресот и напнатоста на секојдневниот живот. Во СПА центарот можете да се капете со избор на базени (внатре или надвор), детокс во сауните и амам, релаксирање во џакузи, или да искористите некои од прекрасните масажи. Овие денови луѓето се под многу притисок и живеат брзи стресни животи, што создава телесни заболувања и замор што може да се третира со добивање на велнес центар во убава средина со целосна медицинска помош.

Температура на водата (физичка) 37,5 - 39 o C

Врз основа на студијата изведена од специјален тим во коресподенција со Институтот за рударство и климатологија на Универзитетот Фрајбург Д. Германија за експлоатација на геотермални извори, се потврдува дека водата од изворот во Аг. Параскеви е индициран за следниве болести:

Болести на коските и зглобовите - мускул

Ревматичен артритис

Анкилозантен спондилитис

Остеоартритис

Деформирање на артритис

Дископатија

Миозитис - Мијалгија

Тендонитис

Стари фрактури

Цервикален синдром

Кожни заболувања

Себороичен дерматитис

Псоријаза

Акни

Екцетоид

Уролошки и гинеколошки нарушувања

Хроничен цистит – Воспаление

Објекти

Отворен базен

Затворен базен

Промена и лична хигиена

Jacuzzi

Физиотерапија или релаксирачка масажа

Амам

Сауна

Медицинска помош

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ:

Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:

30% од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

НАПОМЕНА:

За реализација на овој аранжман, потребен еминимум од 40 патници,во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ

Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на ова програма. Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани. Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода….), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции. Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност. Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата од давателот на услуга. Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.

Страницата е посетена:

190

Печати

Share this product